MSZ po kontroli wymienia konsulów w Łucku (komunikat)
...
10.08. Warszawa - MSZ informuje:
W ostatnich dniach w Konsulacie Generalnym RP w Łucku na Ukrainie eksperci konsularni z MSZ przeprowadzili kontrolę procesu wizowego. Wykazała ona szereg nieprawidłowości. Ponieważ MSZ stosuje regułę "zera tolerancji" wobec takich zjawisk dyrektor generalny MSZ, na polecenie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, podjął decyzję o odwołaniu wszystkich konsulów odpowiedzialnych za wydawanie wiz w Łucku.
MSZ wiedział o prowadzonym w tej sprawie postępowaniu przez właściwe służby i prokuraturę w Katowicach. Regułą w takich sprawach jest, że kontrolowany urząd sam nie podejmuje działań mogących utrudnić pracę prokuraturze i służbom. Po doniesieniach medialnych o śledztwie prokuratury MSZ zdecydował się jednak wysłać do Łucka własną kontrolę.
Podkreślamy, że działania w Łucku nie wpłyną na tempo i liczbę wydawanych wiz obywatelom Ukrainy. MSZ będzie kontynuować zasadę przyjaznej polityki wizowej na Wschodzie w ramach obowiązujących nas w strefie Schengen reguł. Polscy konsulowie przyznali w 2011 roku na Ukrainie 600 tysięcy wiz, na Białorusi - 300 tysięcy. To tyle samo, co wszystkie pozostałe kraje Unii Europejskiej łącznie.
Przykro nam, że kilku pracowników naraziło na szwank wizerunek MSZ i przyjazną wobec naszych sąsiadów na Wschodzie politykę, którą społeczeństwa Ukrainy, Białorusi i Rosji doceniają. Za ich działania przepraszamy. Te nieprawidłowości nie mogą jednak przesłonić ogromu pracy, jaką cała służba dyplomatyczno-konsularna wkłada zagranicą w pomoc Polakom i obywatelom innych krajów. Ostatnio ich zaangażowanie i efekty działań każdego dnia widzimy nie tylko na Wschodzie, ale w Egipcie, Grecji, Tunezji, a także Syrii.
MSZ kładzie szczególny nacisk na uczciwość i przejrzystość działań swych pracowników. Wzmocnieniem mechanizmów kontroli będzie ustanowienie adresu antykorupcja@msz.gov.pl, na który będzie można zgłaszać podejrzenia oraz rozszerzenie szkoleń antykorupcyjnych na wszystkich pracowników MSZ.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/