MSZ: Polska dzieli się swoimi doświadczeniami z Mjanmą (komunikat)
...
12.09. Warszawa - MSZ informuje:
W Warszawie z kilkudniową wizytą przebywa Aung San Suu Kyi, która spotka się z m.in. z prezydentem i premierem. W maju 2012 r. w trakcie pobytu w Rangunie minister Radosław Sikorski zaprosił liderkę birmańskiej opozycji do odwiedzenia Polski.
- Zawsze podziwiałam to, jak Polacy przeszli przez komunizm. Musimy bardzo dużo nauczyć się od naszych przyjaciół z Polski. Musimy korzystać z doświadczeń tych państw, które były w naszej sytuacji - mówiła wówczas Suu Kyi.
- Przeszliśmy drogę od totalitarnego systemu do demokracji i wolnego rynku. To nie jest łatwy proces. Polska jest krajem, który może służyć za przykład i być inspiracją - podkreślał z kolei minister Sikorski. Przy okazji wizyty ministra Radosława Sikorskiego Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy ze Stałym Sekretariatem Wspólnoty Demokracji przeprowadziło także w Rangunie i Mandalaj warsztaty medialne dla miejscowych dziennikarzy.
Polska, podobnie jak inne państwa UE, popiera działania na rzecz reform podjęte przez prezydenta Thein Seina. W listopadzie 2010 r. odbyły się pierwsze od 20 lat wybory powszechne w tym kraju. Korzystając z naszych doświadczeń demokratyzacyjnych wspieramy Mjanmę: szkolimy dziennikarzy, pomagamy budować struktury społeczeństwa obywatelskiego. Oferujemy Mjanmie także pomoc w dziedzinie transformacji ustrojowej i odbudowie gospodarczej.
W latach 2011-2013 zrealizowanych zostało na rzecz Mjanmy 16 projektów na łączną kwotę dofinansowania niemal dwóch milionów złotych. Wcześniej, w latach 2007-2009, w ramach pomocy na rzecz uchodźców z Mjanmy (obozy uchodźców w Tajlandii) Ambasada RP w Bangkoku zrealizowała 5 projektów na kwotę ponad czterystu tysięcy złotych.
Programy edukacyjne realizują w Mjanmie polskie organizacje pozarządowe - Fundacja Edukacja dla Pokoju (szkolenie dziennikarzy radiowych); Fundacja Instytut Lecha Wałęsy (warsztaty dla dziennikarzy) czy Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Birmańska (projekt młoda demokracja, budowa struktur społeczeństwa obywatelskiego). Do pomocy włącza się także parlament. W dniach 24 czerwca - 7 lipca 2013 r. na zaproszenie Senatu RP przebywała w Polsce z wizytą studyjną pierwsza 6-osobowa grupa urzędników administracji parlamentu Mjanmy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/