Trwa ładowanie...
d1xyrq9
d1xyrq9

MSZ: Polska literatura króluje na targach książki w Indiach (komunikat)

...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1xyrq9

15.02. Warszawa - MSZ informuje:

- Polska i Indie to miejsca narodzin wielu wspaniałych postaci ze świata kultury. My, Polacy od lat jesteśmy zafascynowani kulturą Indii. Rozpoczynające się dziś Międzynarodowe Targi Książki, na których mamy zaszczyt być gościem honorowym, przybliżą naszym przyjaciołom z Indii to, co w naszej kulturze najlepsze, czyli literaturę - powiedziała wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk, otwierając w sobotę 15 lutego 22. edycję targów w New Delhi.

Ta ośmiodniowa, organizowana od 1972 r. impreza, przyciąga średnio 55 tys. gości dziennie. Międzynarodowe Targi Książki są wydarzeniem ważnym na skalę całego subkontynentu. Mogą umożliwić profesjonalne zaistnienie Polski na rynku wydawniczym w Indiach. Będzie to też okazja do spotkań przemysłów wydawniczych Polski i Indii, a dla polskich wydawców także do zapoznania się ze specyfiką rynku indyjskiego. Liczące ponad 1,2 mld mieszkańców Indie są ogromnym rynkiem wydawniczym, na którym prawie 12 tys. wydawców publikuje rocznie około 90 tys. tytułów w ponad 18 językach.

d1xyrq9

W inauguracji targów udział wziął również Prezydent Indii, Pranab Mukherjee, a także Małgorzata Omilanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polska przygotowała dwie specjalne wystawy: dotyczącą literatury dziecięcej ("Mały Chopin"), a także poświęconą życiu i twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. W związku ze szczególną rolą Polski podczas tegorocznych Targów, dzieła tego ostatniego zostały przetłumaczone i wydane w języku hindi. Podczas Targów w Delhi obecni będą również współcześni polscy autorzy ze świata literatury i reportażu: Olga Tokarczuk, Wojciech Jagielski, Jacek Dehnel czy Michał Rusinek.

W swoim przemówieniu wiceminister Kacperczyk podkreśliła dynamiczny rozwój polsko-indyjskich stosunków kulturalnych w ostatnich latach, w szczególności szereg wydarzeń zorganizowanych z okazji obchodów 60-lecia nawiązania przez oba kraje stosunków dyplomatycznych.

Obecnie już ponad 20 tys. Polaków rocznie przyjeżdża do Indii w celach turystycznych. Rozwija się również współpraca naukowa, czego przykładem mogą być utworzone w 2012 r. na uniwersytetach w Manipalu i Kalkucie Centra Studiów Polskich, czy zainaugurowane w 2010 r. Centrum Badań nad Współczesnymi Indiami przy Uniwersytecie Warszawskim. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu Polską w 2012 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP otworzyło Instytut Polski w New Delhi. Jego celem jest promocja polskiej kultury na terenie Indii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kfk/

d1xyrq9

Podziel się opinią

Share
d1xyrq9
d1xyrq9