Trwa ładowanie...
d42e408
msz

MSZ: Polska wysoko na "tablicy wyników" europejskiej polityki zagranicznej (komunikat)

...

Share
d42e408

31.01. Warszawa - MSZ informuje:

Polska jest "liderem" europejskiej polityki zagranicznej w pięciu kategoriach - mówi prestiżowy ranking Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR).

Najbardziej znany europejski think tank badający politykę międzynarodową (ecfr.eu) przedstawił po raz trzeci "tablicę wyników" (Scorecard 2013) polityki zagranicznej w Europie. Próbuje ona wyważyć i ocenić osiągnięcia polityki międzynarodowej zarówno całej Europy, jak i poszczególnych krajów - przy podziale na kategorie.

d42e408

Polska została uznana za "lidera" w pięciu dziedzinach, wyższy wynik uzyskały jedynie Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Szwecja i Holandia. Porównywana często z Polską Hiszpania jest liderem w dwóch dziedzinach, Włochy - w trzech. Jesteśmy liderami, jeśli chodzi o wspólne projekty w ramach NATO i Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, wywieranie nacisków na Białoruś w celu liberalizacji sytuacji w tym kraju czy wkład w misje unijne w zakresie obronności.

Autorzy raportu chwalą Polskę także za politykę wizową wobec Rosji, Ukrainy i Mołdawii oraz zwiększenie pomocy dla krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

W zaledwie jednej kategorii Polska zaliczona została do kategorii "obiboków" (ang. slackers) - eksperci skrytykowali nas za rolę w europejskim dialogu z Chinami. W raporcie zauważono, że w Warszawie odbyło się spotkanie premierów państw Europy Środkowej i Wschodniej z premierem Chin, co przesunęło akcent z europejskiej na regionalną politykę współpracy z Chinami.

Jeśli chodzi o ocenę polityki zagranicznej całej Europy, ECFR stwierdził, że najlepiej wypadła polityka handlowa z krajami Partnerstwa Wschodniego, polityka wobec oraz stosunki z USA, przede wszystkim współpraca w kwestii Syrii i Iranu, najsłabiej - relacje z Chinami i reforma polityki bezpieczeństwa. Członkami Rady są byli i obecni ministrowie, premierzy, komisarze europejscy, parlamentarzyści, intelektualiści, liderzy biznesu, aktywiści i postacie świata kultury z krajów Unii Europejskiej i kandydackich. Polskę w ECFR reprezentują Leszek Balcerowicz, Marek Belka, Jan Krzysztof Bielecki, Henryka Bochniarz, Jerzy Buzek, Danuta Huebner, Aleksander Kwaśniewski, Andrzej Olechowski, Adam Daniel Rotfeld, Radosław Sikorski i Paweł Świeboda.

Całość raportu ECFR można przeczytać pod adresem http://www.ecfr.eu/scorecard/2013

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ sewa/

d42e408

Podziel się opinią

Share
d42e408
d42e408