Trwa ładowanie...
d37s1t5

MSZ: polsko-amerykańskie rozmowy nt. polityki bezpieczeństwa (komunikat)

...

Share
d37s1t5

20.03. Warszawa - MSZ informuje:

Zacieśnienie współpracy dwustronnej między Polską a USA oraz aktualne wyzwania dla polityki bezpieczeństwa, w tym w kontekście kryzysu wokół Krymu, były głównymi tematami kolejnego spotkania polsko-amerykańskiej Grupy Konsultacyjnej ds. Współpracy Strategicznej (Strategic Cooperation Consultative Group - SCCG). Polskiej delegacji 19 marca w Waszyngtonie przewodniczył podsekretarz stanu Bogusław Winid. Gospodarzem spotkania była podsekretarz stanu w Departamencie Stanu Rose Gottemoeller.

Szczegółowo omówiono również dwustronną współpracę w zakresie polityki bezpieczeństwa, której dobrym przykładem było wzmocnienie w ostatnich dniach udziału USA w rutynowych ćwiczeniach w ramach Aviation Detachment. - Trwały i silny sojusz pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa w naszym regionie, szczególnie w obliczu tak znaczących wyzwań jak obecny kryzys wokół Krymu - podkreślił wiceminister Winid.

Polsko-amerykańskie konsultacje poświęcone były również problematyce nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia, kwestii niszczenia syryjskiej broni chemicznej oraz przygotowaniom do Szczytu Bezpieczeństwa Jądrowego w Hadze.

d37s1t5

SCCG jest jednym z głównych forów konsultacyjnych na rzecz poszerzenia partnerstwa w zakresie bezpieczeństwa między Polską a USA. Grupa została powołana na mocy deklaracji w sprawie współpracy strategicznej między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki 20 sierpnia 2008 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d37s1t5

Podziel się opinią

Share
d37s1t5
d37s1t5