Trwa ładowanie...
d2xxqj7

MSZ: "Portret kobiety" Czedekowskiego przekazany Zamkowi w Łańcucie (komunikat)

...

Share
d2xxqj7

21.03. Warszawa - MSZ informuje:

- Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za ten bardzo piękny i szlachetny gest, że z dobrego serca pani Deborah Troy, właścicielka tego obrazu, zdecydowała się go powierzyć Polsce - powiedział wiceminister Artur Nowak-Far, przekazując na ręce dyrektora Wita Karola Wojtowicza obraz Bolesława Jana Czedekowskiego.

Sprowadzone dzięki staraniom polskich dyplomatów dzieło polskiego malarza zostało przekazane 21 marca do Muzeum - Zamku w Łańcucie. - Do kraju wrócił bardzo cenny dla nas obraz - podkreślił w czasie przekazania dyrektor Wojtowicz. - Jestem bardzo wdzięczny właścicielce obrazu, a także konsulowi w Los Angeles Mariuszowi Brymorze - bez państwa pomocy sprowadzenie tego dzieła byłoby niemożliwe - podkreślił.

d2xxqj7

"Portret kobiety" to obraz, który doskonale ilustruje twórczość Czedekowskiego w okresie pracy w USA. Przedstawia on Mary Grey Miller, żonę burmistrza Houston Oskara Holcomba (1888-1968). Obraz do tej pory przebywał w prywatnych zbiorach w Houston. Został podarowany Muzeum - Zamkowi w Łańcucie przez ostatnią właścicielkę dzieła, panią Deborah Troy. Dzięki pracy MSZ, a szczególnie Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles, obraz został sprowadzony do Polski.

Bolesław Jan Czedekowski urodził się 22 lutego 1885 r. w Wojniłowie, studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Był m.in. uczniem prof. Kazimierza Pochwalskiego. Po I wojnie światowej wyjechał do USA, gdzie wkrótce stał się wziętym portrecistą. W 1923 r. przeniósł się do Francji i otworzył swoją pracownię w Paryżu.

Czedekowski zaliczany był do grona najwybitniejszych ówczesnych portrecistów. Otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. W tym czasie często wracał do USA realizując tam liczne zamówienia. Wielokrotnie bywał także w Polsce, gdzie uczestniczył w wystawach oraz portretował znane osoby (m.in. prezydenta Ignacego Mościckiego, kardynała Leona Sapiehę, hr. Elżbietę Potocką i hr. Alfreda Potockiego z Łańcuta, a także Jerzego Potockiego, ostatniego ambasadora RP przed wojną w Stanach Zjednoczonych).

Od 1937 roku malarz osiadł w Warszawie, a jego obrazy były ozdobą wielu wystaw, m.in. w Warszawie, Lwowie i Krakowie. - Czedekowski podobno namalował ponad tysiąc portretów. Był więc malarzem niesłychanie płodnym. Zaczynał malować obraz w ramach, od oczu i tak ten obraz narastał - opisywał w trakcie uroczystości dyrektor Wojtowicz.

d2xxqj7

Po wybuchu II wojny światowej B. J. Czedekowski wyjechał do Wiednia, a następnie w 1946 r. do Nowego Jorku. Niedługo później przeniósł się do Houston w stanie Teksas, gdzie otworzył swoją pracownię. Po śmierci żony w 1953 r. wyjechał do Austrii. Zmarł po krótkiej chorobie 8 lipca 1969 r.

W 2002 roku Muzeum - Zamek w Łańcucie otrzymało od wdowy po artyście, pani Herthy Czedekowski, 11 obrazów olejnych oraz liczne pamiątki i dokumenty związane z osobą jej zmarłego męża. Później muzealne zbiory w Łańcucie wzbogacone zostały o kolejne dary otrzymane od pani Herthy (dwa obrazy, dokumenty, fotografie, książki i szkice). Muzeum planuje wkrótce otworzyć stałą ekspozycję poświęconą twórczości B. J. Czedekowskiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2xxqj7

Podziel się opinią

Share
d2xxqj7
d2xxqj7