Trwa ładowanie...
d10xif7

MSZ: przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej tematem polsko-słowackich rozmów (komunikat)

...

d10xif7
d10xif7

11.04. Warszawa - MSZ informuje:

Plany zbliżającego się słowackiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej były głównym tematem rozmów wiceminister Henryki Mościckiej-Dendys z sekretarzem stanu w MSZ Republiki Słowackiej Peterem Javorczikiem 11 kwietnia w Warszawie. Wiceminister Piotr Serafin rozmawiał natomiast ze słowackim sekretarzem stanu o polityce energetyczno-klimatycznej UE i europejskim stanowisku wobec kryzysu na Ukrainie.

- Polska prezydencja zrobiła wiele dla rozwoju współpracy wyszehradzkiej. Wzmocniła też wizerunek V4 na arenie międzynarodowej. Obecnie nasi węgierscy partnerzy kontynuują ten kierunek. Jako słowacka prezydencja V4 zamierzamy rozwijać ten dorobek - podkreślił w czasie spotkania wiceminister Peter Javorczik. Słowacja przejmie roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej 1 lipca 2014 r. i będzie je sprawować do czerwca 2015. Hasłem przewodnim nowej prezydencji będzie "Dynamic Visegrad for Europe and Beyond".

- Doceniamy plany prezydencji rozwoju infrastruktury transportowej i konkurencyjności. To dobry czas, aby podjąć też konkretne inicjatywy V4 w zakresie agendy cyfrowej, badań i rozwoju oraz innowacji. Powinniśmy też dążyć do zacieśniania kontaktów międzyludzkich w regionie i rozwijać wymiar parlamentarny V4 - zaznaczyła wiceszefowa polskiej dyplomacji. Dodała, że sytuacja na Ukrainie stanowi duże wyzwanie dla państw V4 i powinniśmy w tej kwestii mówić jednym głosem.

d10xif7

Głównymi tematami rozmów wiceministra Javorczika z sekretarzem stanu Piotrem Serafinem była natomiast polityka energetyczno-klimatyczna oraz przyszłość UE po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Ministrowie potwierdzili też kluczowe znaczenie solidarnego stanowiska europejskiego wobec kryzysu na Ukrainie. - Lekcją, jaką wyciągnęliśmy z tego kryzysu, jest, że Europa musi stopniowo uniezależniać się od dostaw gazu. Polskie propozycje, takie jak wzmocnienie pozycji negocjacyjnej UE czy jej efektywności energetycznej, mogą posłużyć jako kierunkowskazy na drodze do tworzenia unii energetycznej - powiedział wiceminister Serafin.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d10xif7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10xif7