MSZ: rozpoczęła się konferencja nt. bezpieczeństwa dziennikarzy (komunikat)
...
23.04. Warszawa - MSZ informuje:
"Dziennikarstwo obywatelskie w znacznym stopniu przyczyniło się do zmian politycznych w Egipcie, Tunezji i Libii. Wciąż przynosi nadzieję ludziom, którzy walczą z niedemokratycznymi reżimami" - podkreśliła podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys podczas otwarcia dwudniowej międzynarodowej konferencji "Bezpieczeństwo Dziennikarzy - Aktualne Wyzwania" (Safety of Journalists - Current Challenges) w Warszawie.
W swoim wystąpieniu 23 kwietnia wiceminister Mościcka-Dendys zaznaczyła, że "Polska, uznając znaczenie wolności wypowiedzi dla procesów demokratyzacyjnych, w tym priorytetową rolę przedstawicieli mediów, konsekwentnie porusza tematy bezpieczeństwa dziennikarzy na arenie międzynarodowej".
Konferencja stanowi wkład do toczącej się debaty międzynarodowej poświęconej bezpieczeństwu dziennikarzy i roli wolności wypowiedzi w społeczeństwach demokratycznych. Potwierdza także zaangażowanie Polski we wspieranie wolności wypowiedzi. Warszawskie spotkanie wpisuje się ponadto w obchody Światowego Dnia Wolności Prasy. "3. maja będziemy obchodzić Światowy Dzień Wolności Prasy, ogłoszony w 1993 roku. To uczczenie wolności mediów ale i przypomnienie rządom, że ich zobowiązania i deklaracje dotyczące bezpieczeństwa dziennikarzy muszą być przestrzegane" - przypomniała wiceminister.
Współorganizatorami konferencji są Ambasady Austrii i Szwajcarii, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz MSZ RP. Wśród uczestników znaleźli się m.in. Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni, przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatovic oraz przewodnicząca szwajcarskiego oddziału "Reporterów bez Granic" Th,rcse Obrecht Hodler. Obecni są również przedstawiciele mediów polskich i zagranicznych, korpus dyplomatyczny, organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz przedstawiciele środowisk akademickich. Szczególne miejsce przewidziane jest dla dziennikarzy z państw Europy Wschodniej oraz Afryki Północnej, co podkreśla wschodni i południowy wymiar polityki sąsiedztwa UE.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ abuj/