Trwa ładowanie...
dxbu475

MSZ: rozpoczyna się III Szczyt Partnerstwa Wschodniego (komunikat)

...

dxbu475
dxbu475

27.11. Warszawa - MSZ informuje:

W Wilnie rozpocznie się jutro III szczyt Partnerstwa Wschodniego z udziałem głów państw i szefów rządów. Będzie on kolejnym wydarzeniem o szczególnym znaczeniu dla dalszego rozwoju polityki Partnerstwa Wschodniego, a tym samym dla stosunków politycznych i gospodarczych w sąsiedztwie Polski.

Kluczowa będzie kwestia Ukrainy, która podczas tego szczytu miała podpisać umowę stowarzyszeniową z UE. - Umowa stowarzyszeniowa jest najlepszą ofertą, jaką Bruksela ma dla Ukrainy, ale nie jest to jedyny wymiar stosunków unijno-ukraińskich - ocenia wiceminister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Propozycja Unii wciąż jest aktualna - twierdzi wiceszefowa polskiej dyplomacji. Na szczycie w Wilnie zostaną parafowane umowy stowarzyszeniowe z Gruzją i Mołdawią.

Partnerstwo Wschodnie to konsekwentnie rozwijana polityka Unii Europejskiej wobec państw położonych w jej wschodnim sąsiedztwie: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Jej celem jest wspieranie państw partnerskich poprzez pogłębioną współpracę i działania mające na celu ich zbliżanie do wartości, norm i standardów Unii Europejskiej - zarówno w zakresie gospodarczym, politycznym, prawnym, jak i przede wszystkim społecznym.

dxbu475

Odbywające się regularnie - co dwa lata - szczyty Partnerstwa Wschodniego stanowią okazję do podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz wyznaczenia kierunku dalszego rozwoju relacji między Unią a jej wschodnimi sąsiadami. Pierwszy, założycielski szczyt miał miejsce w Pradze w maju 2009 r. Kolejny, we wrześniu 2011 r., zorganizowała Polska, pełniąca prezydencję w Radzie UE.

W tegorocznym szczycie Partnerstwa Wschodniego udział wezmą głowy państw i szefowie rządów państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw partnerskich, a także przedstawiciele instytucji unijnych. Polskę reprezentować będą prezydent Bronisław Komorowski i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Prezydencja litewska zorganizowała szereg wydarzeń towarzyszących szczytowi. Będą to między innymi: II Forum Biznesu, którego celem jest stworzenie płaszczyzny dla nawiązywania kontaktów między przedsiębiorcami z Unii Europejskiej i państw partnerskich; Konferencja Społeczeństwa Obywatelskiego oraz spotkanie przewodniczących parlamentarnych komisji spraw zagranicznych. Odbędzie się także koncert I, Culture Orchestra, skupiającej muzyków z krajów Partnerstwa Wschodniego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

dxbu475
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxbu475