MSZ: seminarium nt. odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Hiszpanią (komunikat,
...
08.03.2012 21:18
W pierwszym akapicie MSZ poprawia: zamiast w latach 1976-90 powinno być: w latach 1976-80
- MSZ informuje:
W dniu 7 marca br., z okazji 35-lecia odnowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Hiszp #
08.03. Warszawa - MSZ informuje:
W dniu 7 marca br., z okazji 35-lecia odnowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Hiszpanią, Ambasada RP w Madrycie zorganizowała w prestiżowej Fundacji Rafael del Pino konferencję pt.: "Polska i Hiszpania: przeszłość i teraźniejszość. Europa widziana z Warszawy i Madrytu". Gośćmi honorowymi wydarzenia, byli były Prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski; redaktor naczelny Gazety Wyborczej, Adam Michnik oraz były Min. Spraw Zagranicznych Hiszpanii w latach 1976-80 - Marcelino Oreja Aguirre.
Podczas debaty przybliżono rys historyczny stosunków polsko - hiszpańskich oraz zastanawiano się nad współczesną rolą obu państw w złożonych uwarunkowaniach międzynarodowych.
W ocenie otwierającego spotkanie Sekretarza Stanu w hiszp. Min. Spraw Zagranicznych i Współpracy Inigo Mendez de Vigo, "w Europie nastał czas Polski", która ma obecnie szansę stania się istotnym i liczącym się graczem na starym kontynencie.
Prezentując gości honorowych Ambasador RP w Hiszpanii Ryszard Schnepf podkreślił, że Polska na swojej drodze transformacji korzystała z godnego naśladowania wzorca hiszpańskiego. "Hiszpania wykorzystała swoja szansę" - zaznaczył.
Zdaniem redaktora Michnika Hiszpania była przez lata dla Polski przykładem tego jak pokojowo wychodzić z dyktatury i dochodzić do wolności. W jego opinii najważniejszym czynnikiem upadku dyktatur w obu krajach był fakt, że w obu przypadkach władza zrozumiała, że musi się sama zreformować. Podkreślił, że mimo wspólnego celu, jakim była walka z dyktaturą, polscy dysydenci często nie mogli znaleźć wspólnego języka z hiszpańskimi socjalistami, będącymi w opozycji do reżimu Franco. "Dla nich wolność oznaczała wolność od Stanów Zjednoczonych. Dla Polski USA były synonimem wolności" - zaznaczył. Michnik skrytykował rządy socjalistycznego premiera J.L. Zapatero, które w jego opinii zaprzepaściły dorobek rządów Felipe Gonzaleza, rozpętały bezsensowna wojnę z Kościołem i po 70 latach od wojny domowej na nowo wznieciły wzajemną wrogość w społeczeństwie. W tym kontekście pochwalił polskich postkomunistów za działania i gesty pojednawcze, służące oddaleniu a nie podsycaniu wzajemnych zaszłości i animozji.
Prezydent Kwaśniewski przypomniał, że polskie doświadczenia okrągłego stołu oraz pokojowej transformacji były później wykorzystywane w wielu krajach świata; od pomocy w rozwiązywaniu konfliktu w RPA w 1992 r., poprzez udział w ukraińskim okrągłym stole w 2004 r. aż do obecnych konfliktów w krajach arabskich. Odnosząc się do relacji polsko-hiszp. podkreślił, że wierzy iż premier Mariano Rajoy okaże się politykiem dalekowzrocznym, który nie skoncentruje się wyłącznie na trudnej sytuacji wewnętrznej Hiszpanii lecz będzie budował perspektywiczne relacje między Madrytem a Warszawą. Obecną sytuację w Europie Kwaśniewski zilustrował potrzebą wypełnienia 4 punktów; walki z kryzysem, wprowadzenia mechanizmów pobudzenia europejskich gospodarek (poprzez euroobligacje), rozpoczęcia poważnej dyskusji o celu integracji europejskiej (opowiedział się za modelem federacyjnym) oraz koniecznością dalszego rozszerzenia UE.
W zgodnej opinii uczestników debata, której przysłuchiwało się ponad 300 osób, była znakomitą okazją do analizy stanu relacji polsko-hiszpańskich i podzielenia się ideami dot. sposobów dalszego zacieśniania stosunków bilateralnych.
Dzień później, tj. 8 marca w Ambasadzie RP odbył się okrągły stół dyplomatów i ekspertów "Poland and Spain cooperating in a Europe of challenges" poświęcony najbardziej aktualnym wyzwaniom w UE. W seminarium udział wzięli uznani międzynarodowi eksperci i analitycy mi.n.: Richard Youngs (FRIDE), Charles Powell (Instytut Elcano), Jose Ignacio Torreblanca (ECFR Madryt) oraz Beata Wojna z PISM. Podczas spotkania debatowano nt ośrodków władzy, partnerów strategicznych UE oraz sposobów wyjścia z kryzysu finansowego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ akuc/