Trwa ładowanie...
de7wkj9

MSZ: skradziony z kościoła w Sicinach obraz zwrócony właścicielowi (komunikat)

...

Share
de7wkj9

16.04. Warszawa - MSZ informuje:

Dzięki działaniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Polski powrócił osiemnastowieczny obraz "Wniebowstąpienie Chrystusa", pochodzący z kościoła parafialnego pod wezwaniem Św. Marcina w Sicinach. Obraz na ręce ks. Tadeusza Śliwki przekazał wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far, wiceminister kultury Piotr Żuchowski oraz zastępca ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Douglas Greene.

- Powrót obrazu do kraju to efekt bardzo dobrej współpracy, którą Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma ze stroną amerykańską, w tym przypadku z agencją Homeland Security Investigations - powiedział podczas uroczystości przekazania obrazu podsekretarz stanu w MSZ Artur Nowak Far. - Jest to kolejny z serii sukcesów osiągniętych dzięki tej współpracy. Wcześniej udało się zwrócić do kraju m.in. dwa obrazy Fałata, obraz J.C. Seekatza, czy też dwa sztandary legionowe - podkreślił wiceminister.

Za "wsparcie MKiDN oraz MSZ w poszukiwaniu utraconych dzieł sztuki" dziękował agencji HSI również Sekretarz Stanu w MKiDN Piotr Żuchowski. Zaznaczył też, że "nie ma lepszego aparatu poszukującego, jak Ci wszyscy obywatele świata, którzy z własnej inicjatywy monitorują wszelkie aukcje i, tak jak w tym przypadku, informują, że na aukcji pojawia się skradziony obraz". - Bardzo serdecznie takim ludziom dziękuję - podkreślił wiceminister.

de7wkj9

Niewielki malowany na desce obraz (31 x 23 cm) skradziono z kościoła Św. Marcina w Sicinach na początku lat 90. Pod koniec 2012 r. pojawił się na aukcji internetowej w Stanach Zjednoczonych. MSZ zwróciło się do agencji Homeland Security Investigations o pomoc w jego odzyskaniu. Dzięki działaniom Ambasady RP w Waszyngtonie i HSI, obraz wycofano z aukcji i przewieziono do Polski.

- Nasza parafia jest niewielka, to około dwóch tysięcy osób, dlatego tym bardziej dziękuję za odzyskanie i przekazanie tego cennego zabytku, który znowu będzie ubogacał naszą świątynię - powiedział w czasie uroczystości proboszcz Parafii św. Marcina w Sicinach ks. Tadeusz Śliwka.

"Wniebowstąpienie Chrystusa" to jeden z 15 obrazów ukazujących sceny z życia Najświętszej Marii Panny i Jezusa. Według dostępnych źródeł, dzieło jest autorstwa szkoły Michaela Willmanna, XVII-wiecznego malarza zwanego śląskim Rembrandtem. Przed kradzieżą, obrazy były eksponowane w przedsionku kościoła.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

de7wkj9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de7wkj9
de7wkj9