Trwa ładowanie...
d3mfsdk
dyplomacja
26-07-2013 17:06

MSZ: spotkanie "kadry narodowej" polskiej dyplomacji (komunikat)

...

d3mfsdk
d3mfsdk

26.07. Warszawa - MSZ informuje:

- Państwo są jak piłkarze, rozsiani po boiskach całego świata, którzy przyjeżdżają na zgrupowanie kadry narodowej - takimi słowami minister Radosław Sikorski powitał w poniedziałek uczestników tegorocznej Narady Ambasadorów. W dniach 22-26 lipca w Warszawie spotkało się 88 ambasadorów i przedstawicieli placówek reprezentujących Polskę na wszystkich kontynentach i przy organizacjach międzynarodowych.

W tym roku ambasadorowie rozmawiali m.in. o ambicjach polskiej polityki unijnej, sytuacji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i priorytetach w działaniach pozaeuropejskich. Ważnymi tematami były też polityka obronna i bezpieczeństwo energetyczne, a także promocja marki "Polska" i polskich przedsiębiorstw na świecie.

Uczestnicy narady zostali przyjęci przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, spotkali się także z marszałek Sejmu Ewą Kopacz i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Gośćmi narady byli również: wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, wicepremier i minister finansów Jan Vincent Rostowski, minister środowiska Marcin Korolec, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

d3mfsdk

Tradycyjnie już na naradę zaproszono zagranicznych gości, w tym roku prezydenta Republiki Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa, ministra spraw zagranicznych Republiki Turcji Ahmeta Davutoglu i Sztefana Fuele, komisarza UE ds. rozszerzenia i europejskiej polityki sąsiedztwa.

- Stosunki polsko-estońskie są priorytetem w naszej polityce zagranicznej - oświadczył prezydent Toomas Hendrik Ilves. W swoim wystąpieniu mówił o regionalnej współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej i obszarze Morza Bałtyckiego. Wyraził też nadzieję, że Polska dołączy do strefy euro, która stanowi ważne centrum decyzyjne UE.

Szczególny wymiar miał udział w naradzie tureckiego szefa dyplomacji Ahmeta Davutoglu. Dokładnie 23 lipca przypadła 90. rocznica podpisania w Lozannie Traktatu Przyjaźni, a w 2014 r. będziemy obchodzić 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją. - Nie ma przykładu podobnych relacji dyplomatycznych. Są najdłuższe w Europie - podkreślił minister Davutoglu.

Unijny komisarz Sztefan Fuele w dyskusji z polskimi dyplomatami podkreślił, że podstawowym celem polityki UE, wobec wschodnich i południowych sąsiadów, jest wspieranie reform prodemokratycznych. Podkreślił też szczególne znaczenie listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d3mfsdk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mfsdk