Trwa ładowanie...
d1abs3g
d1abs3g

MSZ: spotkanie szefów dyplomacji Polski i Kanady (komunikat)

...
Share
d1abs3g

24.04. Warszawa - MSZ informuje:

- Uważamy Kanadę za sprawdzonego i wartościowego sojusznika. Bezpieczeństwo pozostaje jedną z najważniejszych dziedzin naszej współpracy - podkreślił minister Radosław Sikorski podczas spotkania z szefem dyplomacji Kanady Johnem Bairdem. Do rozmowy doszło 24 kwietnia w Warszawie, gdzie kanadyjski minister przebywał ze swą pierwszą wizytą.

Dyskusję szefów dyplomacji Polski i Kanady zdominowała sytuacja na Ukrainie, wspólne inicjatywy i projekty pomocowe dla Kijowa, przygotowania do jesiennego szczytu NATO, a także kwestie dwustronnej współpracy gospodarczej. Ministrowie zgodzili się, że Kanada i Polska, jako naturalni sprzymierzeńcy w umacnianiu sfery bezpieczeństwa i stabilizacji w Europie, będą podejmować wysiłki na rzecz wsparcia przemian demokratycznych na Ukrainie. - Znakiem firmowym naszych relacji może być demokratyzacja. - powiedział szef polskiej dyplomacji. - Dziś krajem, który wymaga wsparcia demokratycznego świata jest Ukraina - dodał. Podkreślił, że wspólną odpowiedzią na tę potrzebę jest podpisane Oświadczenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Departamentu Spraw Zagranicznych, Handlu i Rozwoju Kanady ws. koordynacji działań na rzecz Ukrainy i Europy Wschodniej.

d1abs3g

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że pierwsze inicjatywy pomocowe dla Ukrainy są już realizowane. Swoim wsparciem Kanada obejmie m.in. programy służące budowaniu struktur społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie realizowane przez Fundację Solidarności Międzynarodowej (FSM), a także Europejski Fundusz na rzecz Demokracji (European Endowment for Democracy). Program FSM umożliwia przekazywanie polskich doświadczeń transformacyjnych, jak również budowanie platform współpracy między polskimi i ukraińskimi instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi. Z kolei inicjatywa EED służyć będzie wzmacnianiu przemian demokratycznych na Ukrainie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d1abs3g

Podziel się opinią

Share
d1abs3g
d1abs3g