MSZ: w Genewie o demokracji i prawach człowieka (komunikat)
...
03.03.2014 19:31
03.03. Warszawa - MSZ informuje:
Tylko wtedy, kiedy prawa człowieka są w pełni realizowane, demokracja może rozkwitać - podkreślił podsekretarz stanu w MSZ Artur Nowak-Far w swoim wystąpieniu w trakcie 25. sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.
Wiceszef polskiego MSZ zwrócił tym samym uwagę na ścisłą współzależność między demokracją a prawami człowieka. Zadeklarował też gotowość niesienia przez Polskę wszystkim zainteresowanym pomocy w umacnianiu demokratycznej transformacji.
W swoim wystąpieniu wygłoszonym 3 marca br. wiceminister Nowak-Far wyraził również głębokie zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie. Wezwał stronę rosyjską do respektowania prawa międzynarodowego, w tym suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. - Ukraina jest w pełni niepodległym państwem z prawnie umocowaną władzą w postaci demokratycznie wybranego parlamentu i przewodniczącego parlamentu pełniącego obowiązki głowy państwa - podkreślił wiceminister.
W podobnym tonie wypowiedział się w imieniu Unii Europejskiej Dimitris Kourkoulas, wiceminister spraw zagranicznych Grecji, sprawującej obecnie funkcję Prezydencji UE oraz ministrowie spraw zagranicznych szeregu innych państw, w tym Szwajcarii stojącej obecnie na czele OBWE. W debacie wziął udział również minister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow, który przedstawił dotychczasowe stanowisko Moskwy w związku z aktualną sytuacją na Ukrainie.
Odnosząc się do 25. rocznicy przyjęcia Konwencji Praw Dziecka wiceminister Artur Nowak-Far przypomniał kluczową rolę Polski w jej powstaniu. Prace nad Konwencją rozpoczęto pod koniec lat 70. z inicjatywy Polski. Wystąpienie wiceszefa polskiego resortu dyplomacji było również okazją do wyrażenia naszego zaniepokojenia stanem przestrzegania praw człowieka w takich krajach jak Syria, Korea Północna, Iran i Białoruś.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ kos/