Trwa ładowanie...
d41g3ws

MSZ: w Parlamencie Europejskim o przyszłości Białorusi (komunikat)

...

Share
d41g3ws

09.04. Warszawa - MSZ informuje:

O tym, jak działać, by motywować społeczeństwo białoruskie do zmian i stawiania swoich oczekiwań mówił wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski na wtorkowej konferencji o Europejskim Dialogu na rzecz Modernizacji Białorusi, która odbyła się w Parlamencie Europejskim.

Debata w Brukseli poświęcona działaniu instrumentu UE powołanego w 2012 r. przez Komisarza Stefana Fle, miała na celu ocenę dotychczasowych osiągnięć Dialogu oraz wskazanie tych obszarów, które wymagają poprawy. Spotkanie zostało zainicjowane przez posła Filipa Kaczmarka, przewodniczącego Delegacji ds. Białorusi Parlamentu Europejskiego.

Jak zaznaczył w trakcie rozmów wiceminister Pomianowski, chęć zmian musi wyjść od społeczeństwa białoruskiego, ale państwa UE powinny je do tych zmian motywować.

d41g3ws

- Nie będzie reform dopóki taka potrzeba nie zostanie wyrażona przez społeczeństwo. Musimy zrobić więcej, aby pozyskać i przygotować je do dyskusji oraz do stawiania swoich oczekiwań - powiedział. Wyliczył też konkretne pomysły na rozszerzenie dialogu: - Polska proponuje rozbudowanie dialogu o nowe filary: o projekty dla władz lokalnych w zakresie transportu, zarządzania odpadami, przystosowania infrastruktury dla niepełnosprawnych a także o programy szkoleniowe dla pracowników społecznych różnych branż, bankowców, nauczycieli. To stanowiłoby istotny krok naprzód.

Wiceminister Jerzy Pomianowski na konferencji w Parlamencie Europejskim odniósł się również do postawy białoruskich władz. - Żałuję, że odmawiają przystąpienia do dialogu razem z przedstawicielami białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. Dialog ma z założenia włączać do dyskusji wszystkich: przedstawicieli opozycji, społeczeństwa obywatelskiego, ale też w miarę możliwości ekspertów rządowych - podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.

Wiceminister, który w styczniu br. został wybrany dyrektorem wykonawczym Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji (European Endowment for Democracy), przypomniał również o roli tego nowego instrumentu w procesie demokratyzacji i budowania państwa prawa na Białorusi.

W konferencji w Parlamencie Europejskim uczestniczyli także Jacek Protasiewicz, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Elmar Brok, przewodniczący Komisji ds. Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, Aliaksandr Milinkiewicz, laureat Nagrody Sacharowa oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego Białorusi, w tym koordynatorzy grup roboczych Europejskiego Dialogu na rzecz Modernizacji Białorusi- Andrei Yahorau i Aliaksandr Autushka-Sikorski. UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/

d41g3ws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41g3ws
d41g3ws