Trwa ładowanie...
d1y0k8r
d1y0k8r

MSZ: "Wall Street Journal" zakazuje zwrotu "polskie obozy koncentracyjne" (komunikat)

...
Share
d1y0k8r

30.11. Warszawa - Biuro Prasowe MSZ informuje:

Dziennik "Wall Street Journal", jedna z największych i najbardziej opiniotwórczych gazet w USA i na świecie, oficjalnie zakazał w swych publikacjach używania zwrotu "polskie obozy koncentracyjne".

"Wall Street Journal" podjął tę decyzję po wielomiesięcznych protestach i staraniach polskiej dyplomacji, by gazeta zaprzestała używania tego zwrotu. W redakcji dziennika wielokrotnie interweniowali w tej sprawie ambasador RP w Waszyngtonie Robert Kupiecki oraz konsul RP w Nowym Jorku Ewa Junczyk - Ziomecka. Podczas niedawnego spotkania z redakcją "Wall Street Journal" zaprzestania używania tego fałszywego zwrotu zażądał Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

d1y0k8r

MSZ chce także podziękować za pomoc wszystkim organizacjom społecznym i zwykłym Polakom oraz Amerykanom pochodzenia polskiego, którzy włączyli się w starania w tej sprawie. Szczególne mocno dziękujemy prezesowi Fundacji Kościuszkowskiej p. Alexowi Storożyńskiemu, który zorganizował akcję zbierania podpisów pod protestem przeciw frazie "polskie obozy koncentracyjne".

"WSJ" poinformował o swej decyzji w wewnętrznym biuletynie dotyczącym stylu i zasad dziennikarstwa, obowiązującym wszystkich pracowników gazety i związanych z nią mediów. Decyzja "Wall Street Journal" stanowi ważny precedens, który pozwoli polskiej dyplomacji na całym świecie skuteczniej walczyć z tym fałszywym sformułowaniem. Placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych we wszystkich krajach od wielu lat reagują na każdy przypadek pojawienia się frazy "polskie obozy koncentracyjne" w mediach, żądając sprostowania i przeprosin.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

d1y0k8r

Podziel się opinią

Share
d1y0k8r
d1y0k8r