Trwa ładowanie...
dd11q71

MSZ: wizyta ministra Sikorskiego w USA (komunikat)

...
Share
dd11q71

25.02. Warszawa - MSZ informuje:

W dniach 28 lutego - 5 marca 2011 r. minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych.

W Waszyngtonie minister Sikorski przeprowadzi rozmowy z sekretarz stanu USA Hillary Clinton oraz zastępcą sekretarza energii USA Danielem B. Ponemanem. Zaplanowane jest podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie czystej i efektywnej energii. Porozumienie ułatwi współpracę polsko-amerykańską w zakresie nowych technologii i ich wdrażania szczególnie w poszukiwaniu gazu łupkowego oraz energetyce nuklearnej. Wielkie korporacje amerykańskie są żywo zainteresowane inwestowaniem w naszym kraju w tych dziedzinach.

dd11q71

W trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych minister R. Sikorski wygłosi wykłady i weźmie udział w dyskusjach w najbardziej prestiżowych instytucjach naukowych USA. Na Uniwersytecie Harvarda da wykład pt. "Czy bezpieczeństwo Europy wciąż ma znaczenie dla USA" w ramach August Zaleski Lecture (seria wykładów od nazwiska prezydenta RP na uchodźstwie Augusta Zaleskiego, zapoczątkowana w 1984 roku).

W Center for American Progress w Waszyngtonie wystąpi z wykładem "Rosja a bezpieczeństwo Polski" oraz spotka się z kierującym tym ośrodkiem Johnem Podestą, b. szefem zespołu ds. przejęcia władzy prezydenta USA Baracka Obamy. W Atlantic Council wraz z senatorem Johnem McCainem weźmie udział w dorocznej edycji programu "Wykłady Bronisława Geremka w Waszyngtonie", poświęconego pamięci byłego ministra spraw zagranicznych RP. W trakcie tego wydarzenia odznaczy senatora McCaina Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP. Minister Sikorski weźmie także udział w spotkaniu z przedstawicielami Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu oraz Amerykańskiej Izby Handlowej.

Minister R. Sikorski weźmie także udział w konferencji American Enterprise Institute w Georgii. Wśród zaproszonych gości są m.in. Robert Zoellick - prezes Banku Światowego, Eric Cantor - przywódca większości republikańskiej w Izbie Reprezentantów USA, niezależny senator Joe Lieberman oraz komentator "New York Timesa" David Brooks. Minister Sikorski zabierze głos m.in. w sesji dotyczącej granic wpływów USA w świecie.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

dd11q71

Podziel się opinią

Share
dd11q71
dd11q71