Trwa ładowanie...
d3snk74

MSZ ws. małego ruchu granicznego z Rosją (komunikat)

...

d3snk74

24.10. Warszawa - MSZ informuje:

Ocena funkcjonowania umowy o małym ruchu granicznym pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską była głównym tematem konferencji pod hasłem "Mały ruch graniczny w teorii i w praktyce", która zorganizowana została w dniach 21-22 października w Mikołajkach. W trakcie spotkania potwierdzono korzyści z rocznego obowiązywania umowy zarówno dla rozwoju przygranicznych regionów, jak i relacji gospodarczych, szczególnie w dziedzinie turystyki i handlu.

W trakcie konferencji przedstawiciele polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaznaczyli, że w relatywnie krótkim czasie od wejścia w życie umowy (27 lipca 2012 r.), mały ruch graniczny w istotny stopniu przysłużył się polsko-rosyjskim relacjom sąsiedzkim w wymiarze ekonomicznym, społecznym i kulturalnym. Podkreślili, iż w dużej mierze dzięki umowie pojawiają się nowe formy współpracy polskich i rosyjskich struktur lokalnych. Wyrażono przy tym przekonanie, że mały ruch graniczny służył będzie dalszemu rozwojowi polsko-rosyjskiej współpracy gospodarczej przede wszystkim na płaszczyźnie regionalnej.

W czasie konferencji zaprezentowane zostały również wyniki badań poświęconych efektom wejścia w życie umowy o małym ruchu granicznym, które przygotowało Laboratorium Badań Społecznych na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

d3snk74

Gospodarzem spotkania w Mikołajkach był marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej i Polski, konsul generalny RP w Królewcu Marek Gołkowski, konsul generalny FR w Gdańsku Aleksandr Karaczewcew, dyrektor ds. programowych Agencji Regionalnego Rozwoju Gospodarczego w Królewcu Aleksiej Ignatiew oraz minister, dyrektor Agencji ds. współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej rządu Obwodu Królewieckiego Ałła Iwanowa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3snk74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3snk74