MSZ ws. Nobla dla Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (komunikat)
...
11.10. Warszawa - MSZ informuje:
Polska z głęboką satysfakcją wita przyznanie przez Norweski Komitet Noblowski w Oslo Pokojowej Nagrody Nobla Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).
Składamy na ręce dyrektora generalnego OPCW ambasadora Ahmeta Uzumcu gratulacje dla wszystkich państw - stron konwencji o zakazie broni chemicznej, członkom Sekretariatu Technicznego OPCW oraz wszystkim uczestnikom procesu zakazu broni chemicznej.
Przyznanie OPCW Pokojowej Nagrody Nobla jest potwierdzeniem przywiązania społeczności międzynarodowej dla głównego celu Organizacji, jakim jest całkowite wyeliminowanie broni chemicznej. Jest również wyrazem zaufania i nadziei, że OPCW sprosta największemu wyzwaniu w jej historii - wyeliminuje broń chemiczną w Syrii, zgodnie z decyzjami Rady Bezpieczeństwa ONZ i OPCW.
Polska tradycyjne jest zaangażowana w zakaz produkcji, użycia i składowania broni chemicznej, będąc autorem corocznej rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie wdrażania konwencji. Wspieramy wysiłki na rzecz całkowitej likwidacji arsenałów broni chemicznej w Syrii.
Konwencja o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów została podpisana w Paryżu 13 stycznia 1993 roku i weszła w życie 29 kwietnia 1997 roku. Obecnie stroną jest konwencji jest 189 państw. Syria stanie się jej stroną 14 października 2013 r.
Powołana na mocy konwencji w 1997 roku Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej z siedzibą w Hadze nadzoruje implementację jej postanowień. Inspektorzy OPCW kontrolują niszczenie broni chemicznej oraz światowy przemysł chemiczny w celu niedopuszczenia do jej produkcji.
Po Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (2005 rok) jest to drugi Nobel przyznany organizacji powołanej do walki z rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia. Polska - na wielu forach dyplomatycznych - aktywnie uczestniczy w likwidacji tych wciąż aktualnych zagrożeń.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/