Trwa ładowanie...
d3bdvzm

MSZ ws. spotkania min. Sikorskiego z przedstawicielami białoruskiej opozycji (komunikat)

...

Share
d3bdvzm

06.03. Warszawa - MSZ informuje:

Ocena sytuacji na Białorusi, w tym opozycji były tematem rozmowy Ministra Radosława Sikorskiego z Andriejem Sannikauem i jego żoną Iriną Chalip 6 marca w Warszawie.

W trakcie spotkania Andrij Sannikau zaapelował o zaangażowanie Zachodu na rzecz uwolnienia więźniów politycznych. Minister Radosław Sikorski zapewnił o polskim poparciu dla sprawy demokratyzacji Białorusi i wyraził przekonanie, że nowym skutecznym instrumentem wsparcia dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego okaże się powołany niedawno Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji.

Andriej Sannikau był niezależnym kandydatem w wyborach prezydenckich w 2010 r. Po brutalnie stłumionych protestach w centrum Mińska został zatrzymany, oskarżony o "organizowanie masowych zamieszek" i skazany na pięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. 14 kwietnia 2012 r. przedterminowo wyszedł na wolność. Obecnie na stałe przebywa w Wielkiej Brytanii, gdzie poprosił o azyl polityczny.

d3bdvzm

Irina Chalip mieszka na Białorusi. Pracuje jako niezależna dziennikarka, korespondentka rosyjskiej "Nowej Gazety". W maju 2011 r. za udział w powyborczych protestach została skazana na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu. Mimo że oficjalnie obowiązuje ją zakaz opuszczania Mińska, kilka tygodni temu otrzymała zezwolenie na wyjazd w celu spotkania z mężem. Na Białoruś, gdzie zostawiła pięcioletniego syna, musi jednak wrócić przed 3 kwietnia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/

d3bdvzm

Podziel się opinią

Share
d3bdvzm
d3bdvzm