MSZ ws. spotkania R. Sikorskiego i H. Clinton (komunikat)

...

06.07. Warszawa - MSZ informuje:

Wspólne oświadczenie ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Radosława Sikorskiego oraz sekretarz stanu USA Hillary Rodham Clinton po spotkaniu dwustronnym, Kraków, 3 lipca 2010 r.

Poprzez czynny udział w spotkaniu wysokiego szczebla Wspólnoty Demokracji rząd Rzeczypospolitej Polskiej i rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki ponownie zobowiązują się do umacniania społeczeństwa obywatelskiego oraz propagowania demokracji i zasad dobrego sprawowania rządów na świecie. Za właściwe uważamy odnowienie w Polsce zobowiązania do przestrzegania zasad Wspólnoty Demokracji.

To właśnie w Polsce były minister spraw zagranicznych RP Bronisław Geremek i była sekretarz stanu USA Madeleine Albright opowiedzieli się za przyjęciem Deklaracji Warszawskiej z 2000 roku, która dała początek działalności tej organizacji. Wiodąca rola Polski i Stanów Zjednoczonych w promowaniu demokracji stanowi filar naszych stosunków. Jesteśmy zobowiązani do stałego zaangażowania w umacnianie demokracji i podstawowych wolności na świecie. Uznajemy, że świat jest bezpieczniejszy, stabilniejszy i zamożniejszy, gdy nasi międzynarodowi partnerzy respektują wolę swoich obywateli.

W duchu dążenia do tego celu z zadowoleniem przyjmujemy intencję przekazania przez Stany Zjednoczone, za zgodą i przy wsparciu Kongresu USA, kwotę w wysokości 15 milionów dolarów przez okres 5 lat na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau. Będzie to stanowić istotne wsparcie dla wysiłków Polski i innych ofiarodawców na rzecz ochrony obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i nauczania przyszłych pokoleń o okrucieństwach, jakie się tam wydarzyły, tak aby historia nigdy się nie powtórzyła.

Dziś, rządy Polski i Stanów Zjednoczonych podpisały protokół zmieniający umowę z 2008 r. o rozmieszczeniu na terytorium Polski antybalistycznych obronnych rakiet przechwytujących. Umowa ta stanowi ważny krok na drodze obu krajów do zapewnienia natowskim sojusznikom ochrony przed zagrożeniami płynącymi z rozprzestrzeniania broni masowego rażenia i rakiet balistycznych. Jest to pierwsza umowa umożliwiająca realizację podejścia etapowego do europejskiej obrony przeciwrakietowej i stacjonowanie na terytorium RP amerykańskiego systemu rakiet przechwytujących typu SM-3.

W następstwie kwietniowych uzgodnień w ramach polsko-amerykańskiego dialogu strategicznego uzgodniliśmy dziś, że Rzeczypospolita Polska przyłączy się do Stanów Zjednoczonych i przystąpi do Globalnej Inicjatywy na rzecz Gazu Łupkowego (GSGI). W ramach tej inicjatywy Polska i Stany Zjednoczone rozszerzą zakres swojej współpracy przy promowaniu rozwoju przyjaznego środowisku wydobycia gazu łupkowego w ramach ogólnoświatowego forum wybranych krajów świata.

Będziemy kontynuować rozmowy wysokiego szczebla dotyczące kwestii energetycznych z zamiarem zarówno poprawy bezpieczeństwa i zróżnicowania dostaw energii w Europie, jak i rozpatrzenia możliwości bliższej współpracy technologicznej i naukowej w zakresie wykorzystania paliw kopalnych, energii jądrowej, odnawialnych źródeł energii i innych zasobów energetycznych. Z zadowoleniem przyjmujemy kolejny etap rozmów wysokiego szczebla dotyczących rozwoju energii jądrowej, planowany jeszcze w tym miesiącu.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
clintonsikorskidyplomacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)