Trwa ładowanie...
d4eo2uy

MSZ ws. uchwały o ochronie chrześcijan na Bliskim Wschodzie (komunikat)

...

d4eo2uy
d4eo2uy

26.09. Warszawa - MSZ informuje:

Nieustannie z wielkim niepokojem przyjmujemy nasilające się ataki na chrześcijan na obszarach zamieszkiwanych przez większość muzułmańską na Bliskim Wschodzie. Wspólnoty chrześcijańskie zamieszkują tam od wieków. Teraz ich fizyczna egzystencja jest poważnie zagrożona.

Ciągłe ataki na chrześcijan w Syrii oraz innych krajach Lewantu, ostatnio zaś atak terrorystyczny w pakistańskim Peszawarze, wskazują na konieczność natychmiastowej reakcji społeczności międzynarodowej w celu zapewnienia ochrony życia oraz praw członków wspólnot chrześcijańskich na równi z prawami innych wspólnot religijnych. Polska dyplomacja wielokrotnie, na bieżąco, reaguje na powtarzające się akty agresji i terroru oraz łamania praw człowieka wobec wyznawców religii chrześcijańskiej, działając również wspólnie z dyplomacjami innych krajów, w tym przede wszystkim Stolicy Apostolskiej.

Znana jest aktywność ministra Radosława Sikorskiego na forum Unii Europejskiej, który m.in. wspólnie z ministrami spraw zagranicznych Włoch, Francji i Węgier wystosował list do Wysokiej Przedstawiciel Catherine Ashton ws. podjęcia na forum Rady ds. Zagranicznych kwestii reagowania UE na prześladowania chrześcijan. W konsekwencji Rada ds. Zagranicznych przyjęła konkluzje nt. nietolerancji, dyskryminacji i przemocy z powodu religii i wyznania.

d4eo2uy

Polska uczestnicząc aktywnie w obradach oenzetowskiej Rady Praw Człowieka w Genewie stale upomina się o prawa chrześcijan, biorąc udział w pracach nad rezolucjami nt. sytuacji praw człowieka w różnych krajach. Polscy dyplomaci pracują na tym forum nad okresowymi przeglądami stanu przestrzegania praw człowieka, domagając się wyjaśnienia sytuacji mniejszości chrześcijańskich w państwach Afryki i Bliskiego Wschodu oraz Azji. Przedstawiają także rekomendacje dotyczące wolności wyznania oraz sytuacji mniejszości religijnych wobec krajów, w których prawa mniejszości religijnych, w tym głównie chrześcijan, nie są w pełni respektowane. Aktywność polska dotyczyła szczególnie sytuacji chrześcijan w Syrii, jak również Egipcie, Iranie, Iraku, Nigerii i Sudanie.

Przygotowywana przez Sejm RP uchwała w sprawie wyrażenia solidarności z prześladowanymi wspólnotami chrześcijańskimi na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Syrii i Egipcie, będzie stanowiła dodatkowe wzmocnienie starań polskiej dyplomacji na rzecz upominania się o bezpieczeństwo i prawa wspólnot chrześcijańskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d4eo2uy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eo2uy