Trwa ładowanie...
d15hyj9

MSZ ws. wizyty ministra spraw zagranicznych Słowenii (komunikat)

...

Share
d15hyj9

17.07. Warszawa - MSZ informuje:

O współpracy politycznej i rozwoju polsko-słoweńskich relacji gospodarczych rozmawiał 17 lipca minister Radosław Sikorski z ministrem spraw zagranicznych Słowenii Karlem Erjavecem w czasie jego wizyty roboczej w Warszawie.

Głównym tematem rozmów ministrów były możliwości rozwoju polsko-słoweńskiej współpracy gospodarczej, w tym inwestycje polskich firm na rynku słoweńskim oraz słoweńskich firm w Polsce. W 2012 r. polsko-słoweńska wymiana handlowa wynosiła 1094 mln euro. Słoweński minister spraw zagranicznych podkreślił jak duże znaczenie Słowenia przywiązuje do korytarza transportowego Adriatyk-Bałtyk. - Słoweński port Koper powinien stać się bramą Europy Środkowej na Morze Śródziemne - zauważył minister Erjavec.

Ministrowie rozmawiali też o sytuacji w krajach południowego sąsiedztwa UE. Minister Sikorski wyraził przy tym "duże zaniepokojenie sytuacją w Syrii i Egipcie". W trakcie rozmów ministrowie odnieśli się również do sytuacji w regionie Bałkanów Zachodnich oraz w krajach objętych programem Partnerstwa Wschodniego. - Ważna jest rola UE w rozwiązywaniu napięć w tym regionie - zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Jak podkreślił minister Erjavec: - Słowenia w pełni popiera stanowisko Polski w polityce UE wobec krajów Partnerstwa Wschodniego i potrzebę podpisania umowy o pogłębionej strefie wolnego handlu (DCFTA) z Ukrainą podczas szczytu PW w Wilnie.

d15hyj9

Spotkanie ministrów w Warszawie było pierwszą wizytą bilateralną na tym szczeblu od 8 lat. Ostatnią była wizyta ministra Stefana Mellera w Lublanie w grudniu 2005 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d15hyj9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15hyj9