MTBiGM ws. przetargów na zbycie nieruchomości (komunikat)
...
23.07.2013 15:59
23.07. Warszawa - MTBiGM informuje:
Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości, przygotowane przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.
Znowelizowane przepisy rozporządzenia zapewnią większą skuteczność przetargów na zbycie nieruchomości. Zmiany obejmują: ustalenie wysokości wadium oraz sposób podania do publicznej wiadomości (sposób publikacji) ogłoszenia o przetargu.
Zmiany są efektem sygnalizowanych przez samorządy trudności w przeprowadzaniu przetargów. Przystępujące do nich osoby w pierwszym przetargu celowo nie biorą w nim czynnego udziału, wstrzymując się od zaoferowania ceny wyższej niż wywoławcza i tym samym wymuszają zorganizowanie drugiego przetargu. Ich intencją jest obniżenie ceny wywoławczej, ponieważ w drugim przetargu cena ta jest ustalana z reguły na niższym poziomie.
Przed otwarciem przetargu jego uczestnik będzie zobowiązany do przedstawienia dowodu wniesienia wadium. Wyznaczony termin wniesienia wadium powinien być ustalony w sposób umożliwiający komisji, na 3 dni przed planowanym przetargiem, sprawdzenie dokonania jego wniesienia.
Dla nieruchomości, których cena wywoławcza jest wyższa niż równowartość 10 tys. euro, wyciąg z ogłoszenia o przetargu ogłasza się w prasie o zasięgu obejmującym co najmniej powiat, na terenie którego położona jest nieruchomość, z wyprzedzeniem 30 dni.
Dla przetargów na nieruchomości, których cena wywoławcza jest wyższa niż równowartość 100 tys. euro, ogłoszenie o przetargu powinno być zamieszczone na 2 miesiące przed wyznaczonym terminem przetargu, w prasie codziennej ogólnokrajowej.
Ogłoszenia o przetargu na nieruchomość, której cena wywoławcza jest wyższa niż równowartość 10 mln euro, wyciąg zamieszcza się co najmniej dwukrotnie - po raz pierwszy na 2 miesiące, po raz drugi na 30 dni przed wyznaczonym terminem transakcji.
W prasie będzie publikowany jedynie wyciąg z ogłoszenia o przetargu, zamiast pełnej treści. Obniży to koszty związane z publikacjami. Określono przy tym zakres danych, jakie powinny znaleźć się w wyciągu kierowanym do ogłoszenia w prasie (np. podstawowe dane o nieruchomości, terminie, wysokości wadium, cenie wywoławczej). Pełna treść ogłoszenia będzie publikowana na stronach internetowych urzędu, bądź w Biuletynie Informacji Publicznej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/