Mundurowi uzyskają prawo do emerytury po 20 latach pracy, w wieku min. 50 lat

06.04. Warszawa (PAP) - W przyszłym tygodniu związkowcy podpiszą porozumienie z rządem w sprawie zmian w systemie emerytalnym dla służb mundurowych - poinformowała "Gazeta...

06.04. Warszawa (PAP) - W przyszłym tygodniu związkowcy podpiszą porozumienie z rządem w sprawie zmian w systemie emerytalnym dla służb mundurowych - poinformowała "Gazeta Wyborcza". Mundurowi mieliby uzyskać prawo do emerytury po 20 latach pracy, w wieku minimum 50 lat.

"Zostały jeszcze szczegóły, ale uważam, że nie przeszkodzi to nam ogłosić zakończenia rozmów do połowy kwietnia" - poinformował "Gazetę Wyborczą" przedstawiciel gabinetu Donalda Tuska.

Reforma dotyczy systemu emerytalnego policjantów, żołnierzy, strażaków, strażników granicznych, pracowników więziennictwa - w sumie ponad 250 tys. osób.

Według informacji gazety, mundurowi mieliby pracować o pięć lat dłużej - prawo do emerytury zyskiwaliby po 20 latach pracy, w wieku minimum 50 lat. Nie będzie można łączyć emerytury z rentą, nie będzie podwyższania emerytury za zły stan zdrowia.

Wszystkie powyższe zmiany objęłyby obowiązkowo funkcjonariuszy wstępujących do służby po 2012 r. Obecni mundurowi mogliby wybierać - stary system lub nowy.

"Aby osoby już służące w policji czy armii przyjęły nowy system, eksperci proponują zachęty finansowe. Dziś maksymalna emerytura mundurowych to 75 proc. ostatniej pensji. Aby ją dostać, trzeba pracować 28,5 roku. Po zmianie można by dostawać 85 proc. pensji, ale trzeba by pracować 35 lat" - napisano w komentarzu.

Gotowy projekt ma znaleźć się w konsultacjach społecznych na przełomie kwietnia i maja, a następnie do Sejmu - tak aby przyjąć go jeszcze przed jesiennymi wyborami.

Zdaniem autorów artykułu wciąż nie wiadomo, ile budżet państwa może zaoszczędzić na dłuższej pracy funkcjonariuszy. Obecnie na emerytury mundurowe budżet wydaje ok. 8 mld zł rocznie. (PAP)

mak/ osz/

Źródło artykułu:PAP
finansebudżetdług

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)