Trwa ładowanie...

Na Allegro bitcoinami już nie pohandlujesz

Allegro, największy portal aukcyjny w Polsce, postanowił w końcu uregulować kwestię handlu bitcoinami. 8 stycznia firma wprowadziła całkowity zakaz wystawiania na aukcjach wirtualnej waluty.

Na Allegro bitcoinami już nie pohandlujeszŹródło: AFP/GEORGE FREY
d2pyqqx
d2pyqqx

- Handel taką walutą jest już od dawna zakazany na Allegro, więc w przypadku pojawienia się takich ofert usuwamy je w myśl artykułu 12 Załącznika nr 1 Regulaminu serwisu - informuje Wirtualną Polskę Anna Tokarek z działu komunikacji korporacyjnej i PR Allegro. - Kryptowaluty nie są dopuszczone do sprzedaży, podobnie jak wszystkie inne instrumenty finansowe oferowane jako forma inwestowania lub lokowania środków pieniężnych, w tym również obligacje i waluty narodowe.

Allegro informuje, że ogłoszona w środę 8 stycznia zapowiedź zmiany regulaminu to jedynie potwierdzenie, skodyfikowanie i doprecyzowanie zakazu, który istnieje od dawna. Nowością jest natomiast zakaz oferowania usług związanych z pozyskiwaniem, gromadzeniem i przechowywaniem walut, który ma zamknąć drogę do omijania zakazu handlu kryptowalutami.

- Głównym powodem zmian jest wirtualny charakter tego towaru, co pociąga za sobą duże ryzyko nadużyć, czego chcemy uniknąć w trosce o bezpieczeństwo naszych użytkowników. Liczne przykłady dotyczących tego rynku, jak choćby przykład serwisu bidextreme.pl, który w listopadzie został zaatakowany i okradziony, pokazują, że handel kryptowalutami jest obciążony zbyt dużym ryzykiem - dodaje Tokarek.

d2pyqqx

Nowy zapis w regulaminie przyjmuje następujące brzmienie:
_ [Zabronione jako przedmioty aukcji są] Udziały w spółkach, akcje, obligacje i inne papiery wartościowe, wierzytelności, jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, polisy i produkty ubezpiecze­nio­we oraz wszelkie inne instrumenty finansowe oferowane jako forma inwestowania lub lokowania środków pieniężnych, z wyjątkiem papierów wartościowych w formie materialnej o wartości wyłącznie kolekcjoner­skiej. Zakaz obejmuje również kryptowaluty (np. bitcoin, litecoin, dogecoin itp.) oraz usługi i produkty z nimi związane. _

Jeszcze kiedy na Allegro można było handlować bitcoinami, wykorzystywano proste mechanizmy do prania pieniędzy. Z tego powodu największa w Chinach platforma handlu e-commerce, Taobao, zakazała 8 stycznia 2014 roku handlu bitcoinami (i innymi kryptowalutami), jak również wszystkich usług związanych z pozyskiwaniem czy gromadzeniem takich walut. Zmiany mają wejść w życie 14 stycznia.

Jako waluta nie podlegająca w praktyce żadnym regulacjom bitcoin to pole do nadużyć wszelkiej maści oszustów. W lipcu 2013 roku amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd (SEC) oskarżyła mieszkańca Teksasu o stworzenie piramidy finansowej, opartej właśnie na bitcoinach. W listopadzie zeszłego roku w Chinach z dnia na dzień zwinęła się jedna z największych platform handlu tą walutą w Państwie Środka. Oszuści zgarnęli 4,1 mln dolarów i słuch o nich zaginął.

Obecnie na Allegro po wpisaniu frazy bitcoin znajdziemy ok. 250 ofert, głównie koparek tej waluty. Za niektóre żądają ponad 65 tys. zł.

d2pyqqx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pyqqx