Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie na rynku pierwotnym?
Mieszkanie kupione na rynku pierwotnym to dobra inwestycja - lepsza jakość i mniejsze koszty eksploatacyjne. Nic dziwnego, że od kilku lat rynek deweloperski rośnie, a wraz z nim ceny mieszkań. Na co zatem zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera?
19.12.2018 | aktual.: 19.12.2018 21:16
Po pierwsze, nie bój się pytać dewelopera o interesujące cię zagadnienia. Jeśli nie wiesz jak dokładnie wyglądać będzie plan zagospodarowania przestrzennego inwestycji, albo z jakiego rachunku powierniczego (otwartego czy zamkniętego) będzie korzystał, to nie wstydź się pytać. Szczególnie, że zakupu mieszkania to prawdopodobnie najważniejsza decyzja zakupowa w twoim życiu.
Lokalizacja osiedla, na którym w przyszłości zamieszkasz, jest niezwykle ważna. Sprawdź jak jest skomunikowane z resztą miasta oraz czy w najbliższym czasie nie są planowane w jego okolicach inwestycje lub zmiany, mogące wpłynąć na czas dojazdu lub przyszłą wartość nieruchomości. Ważna jest również lokalizacja samego mieszkania na osiedlu. Deweloperzy często podają uśrednione ceny za metr kwadratowy, jednak dla tych gorzej (w ich mniemaniu) usytuowanych mieszkań, zakładają specjalne zniżki. Dlatego, zawsze pytaj czy interesujące cię mieszkanie nie zakłada negocjacji ceny.
Koniecznie sprawdź czy cena mieszkania zawiera w sobie koszt miejsca parkingowego lub komórek lokatorskich. Do ich zakupu jesteś często zobligowany w umowie, więc są to dodatkowe koszty, które należy wziąć pod uwagę w ustalaniu ceny mieszkania albo szacowaniu inwestycji. Dodatkowo, upewnij się czy będą one wymagać osobnego wpisu w księdze wieczystej. Jednocześnie zapytaj jaka będzie orientacyjna wysokość czynszu i opłat za media oraz kto w przyszłości będzie zarządzał osiedlem (wspólnota mieszkaniowa lub wynajęty zarządca). Nawet jeśli na tym etapie inwestor nie ma wszystkich informacji, to może dostarczyć je w późniejszym terminie.
Jeśli nie wiesz czy mieszkanie, które wybrałeś ma atrakcyjną cenę, to porównaj je z innym o podobnym standardzie i lokalizacji. Zawsze możesz również skorzystać z pomocy specjalistów. Czasami całkiem za darmo.
- Średni czas poszukiwania mieszkania w Polsce to około 4 miesiące. My staramy się, aby nasi klienci nie musieli poświęcać na to ani dnia więcej niż to konieczne - mówi Justyna Lachowska z obido.pl, największej w Polsce platformie dedykowanej klientom rynku pierwotnego - Nie pobieramy opłat, zachowujemy obiektywizm i dbamy przede wszystkim o dobro klientów. Z tego powodu możemy stawiać się w roli doradców, którym zależy bardziej na tym, aby klient był zadowolony ze swojej decyzji. Dlatego też wykorzystujemy najnowsze technologie np. naszym autorskim standardem są spacery 3D dostępne dla każdego mieszkania w ofercie obido.pl - dodaje Lachowska.
Zobacz dostępne oferty nowych mieszkań w Warszawie: https://obido.pl/app/rynek-pierwotny-warszawa/
Kupno nowego mieszkania to wybór, którego skutki będziemy odczuwać przez wiele lat. Warto przed jego podjęciem zdobyć jak najwięcej informacji i wykorzystać je do podjęcia najbardziej optymalnej decyzji. Być może jeszcze kiedyś skorzystasz z tej wiedzy, choćby doradzając znajomym lub kupując kolejne mieszkanie, tym razem na wynajem.