Na GPW bez kropki nad i na koniec tygodnia
Dzisiejsza sesja na GPW była szansą na szóstą wzrostową sesję z rzędu WIG-u 20, co nie zdarzyło się od sierpnia 2013 oraz na pozytywny akcent na zakończenie bardzo udanego dla byków tygodnia.
Oczywiście ewentualny pozytywny finał piątkowej sesji miałby tylko znaczenie statystyczne, ponieważ wszystko, co najważniejsze rozegrało się na rynku w trakcie tygodnia. Początek sesji potwierdził pewne zmęczenie kupujących, którego dyskretne symptomy można było dostrzec już na wczorajszej sesji. WIG 20 otworzył się na symbolicznym minusie i wszedł w fazę wyczekiwania, co znajdowało odbicie w bardzo ograniczonej aktywności handlujących. Jedyną dużą spółką, co prawda na razie spoza WIG-u 20, którą zainteresował się popyt od początku sesji była Energa, a kurs znalazł się na najwyższym poziomie od czasu feralnego debiutu. W pierwszej części dnia nastroje na innych europejskich parkietach były zmienne, ale na GPW po krótkim okresie wyczekiwania zwyciężyła chyba jednak chęć do realizacji krótkoterminowych zysków i WIG20 dosyć szybko pogłębił stratę do -0.60%. Sytuacja nie zmieniła się już specjalnie do końca dnia i tym razem GPW należała do tych nielicznych parkietów w Europie, na których ceny akcji spadały.
Indeks największych spółek zakończył dzień stratą 1.07%, ale obroty na całym rynku (787 mln zł) nie wskazują na ożywienie rynku na spadku. Szerokość rynku także nie potwierdziła dużego pogorszenia sentymentu, ponieważ liczba walorów, których kursy spadły były niewiele mniejsza niż tracących na wartości (161/200).
Na rynku blue chipów mieliśmy do czynienia z małą aktywnością rynku. W jej ramach negatywnie wyróżniały się JSW (-3.29%), PZU (-2.62%) i Handlowy (-2.30%). Największym wzrostem spółki z WIG-u 20 było +1.68% Synthosa. Dobry dzień miały dwie duże spółki, które na razie nie wchodzą w skład indeksu blue chips, czyli Cyfrowy Polsat i Energa, jednak Cyfrowy nie wytrzymał tempa do końca dnia i zakończył sesję symbolicznym spadkiem, natomiast Energa zyskała na wartości 1.58%, zbliżając się powoli do ceny emisyjnej. Na szerokim rynku także nie widać było dużego zainteresowania handlem akcjami. Skalą wzrostu przy jednocześnie przyzwoitej wartości obrotów wyróżniły się Idea TFI (+20.0%), Paged (+9.29%), Resbud (+9.24%) i Coal Energy (+9.37%).
Oceniając piątek na GPW można powiedzieć, iż na kolejną zwyżkę nie starczyło już siły, ale dzisiejsza sesja nie mogła już nic zmienić w ocenie całego tygodnia. Tak jak zakładałem tydzień temu, strona popytowa na GPW wreszcie zdecydowania powiedziała stop dalszemu spychaniu rynku w dół i wobec nikłej siły podaży, co zresztą było widoczne w ostatniej fazie spadków, bez specjalnych problemów wygenerowała dosyć dynamiczne, stupunktowe odreagowanie.
Pomimo bardzo dużego pesymizmu w kwestii lepszego zachowania GPW taki scenariusz nie był specjalnie trudny do przewidzenia. Sytuacja po mijającym tygodniu jest znacznie bardziej skomplikowana. Z technicznego punktu widzenia z jednej strony mamy serię krótkoterminowych sygnałów kupna i dosyć spore prawdopodobieństwo osiągnięcia istotnego, średnioterminowego dołka w zeszły piątek, z drugiej – należy pamiętać o tym, iż dosyć często istotne punkty zwrotne lubią się charakteryzować ruchami powrotnymi po pierwszym odbiciu, a jeżeli hipoteza zakładająca związek pomiędzy słabym zachowaniem WIG-u 20 w grudniu i na początku stycznia z wyceną aktywów OFE na 31 stycznia jest prawdziwa, no to do końca miesiąca jest jeszcze trochę czasu i ewentualne stłumienie odbicia pasowałoby do takiego scenariusza. Pierwszym krótkoterminowym celem niedźwiedzi powinna być strefa 2360-2340 pkt. W scenariuszu pozytywnym kolejnym istotnym krokiem do poprawy sytuacji wykresu WIG-u 20 powinno być pokonanie poziomu 2430 pkt. Osobiście w
nadchodzącym tygodniu nieco większe prawdopodobieństwo przypisałbym jednak wariantowi korekcyjnemu.
Sławomir Koźlarek
makler DM BZ WBK S.A.
| Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |