Trwa ładowanie...
d6y4p00

Na koniec XI MF ma ponad 58 mld zł środków walutowych i w PLN - Marczak

30.11. Warszawa (PAP) - Na koniec listopada Ministerstwo Finansów ma ponad 58 mld zł środków złotowych i walutowych, a poziom prefinansowania potrzeb pożyczkowych na 2013 rok...

Share
d6y4p00

30.11. Warszawa (PAP) - Na koniec listopada Ministerstwo Finansów ma ponad 58 mld zł środków złotowych i walutowych, a poziom prefinansowania potrzeb pożyczkowych na 2013 rok wynosi ponad 20 proc. - poinformował w piątek Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF.

"Na koniec listopada posiadamy ponad 58 mld zł środków złotowych i walutowych i mamy sfinansowane ponad 20 proc. przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych" - powiedział Marczak.

"Zrealizowany plan finansowania przyszłorocznych potrzeb i rekordowo niskie rentowności dają komfort dostosowania podaży obligacji do naszych preferencji. W grudniu przeprowadzimy więc przetarg zamiany, na którym zaoferujemy tylko obligacje dwóch serii WS o stałym oprocentowaniu i najdłuższych okresach wykupu. Pozwoli to zarówno na dalsze finansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych po rekordowo niskich rentownościach, jak i wzrost średniej zapadalności długu bez zwiększania samego poziomu zadłużenia" - dodał.

MF zaoferuje 6 grudnia obligacje WS0922 i WS0429 w zamian za OK0113 i PS0413.

d6y4p00

"Grudniowy przetarg będzie ostatnim przetargiem zamiany przed dłuższą przerwą. W pierwszych miesiącach przyszłego roku planujemy przeprowadzać tylko standardowe przetargi sprzedaży" - podkreśla Marczak.

Dyrektor w MF poinformował również, że w listopadzie po raz kolejny można zaobserwować napływ kapitału zagranicznego na polski rynek długu.

"Sukcesywnie na krajowy rynek papierów skarbowych napływa kapitał zagraniczny. W październiku portfel papierów skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrósł o kolejne 2,2 mld zł i to pomimo wykupu 6,5 mld zł obligacji 2-letnich od tej grupy. Zaangażowanie kapitału zagranicznego w papierach skarbowych osiągnęło więc kolejny rekordowy poziom 187,1 mld zł, w tym 186,3 mld zł w obligacjach" - przypomina Marczak.

"W listopadzie również obserwowaliśmy napływ kapitału zagranicznego na polski rynek" - dodaje. (PAP)

bg/ asa/

d6y4p00

Podziel się opinią

Share
d6y4p00
d6y4p00