Na MUX1 oprócz TVP będą też: Eska TV, Stavka, Lemon Records i ATM Grupa
19.12. Warszawa (PAP) - Prezes UKE wydał decyzję rezerwacyjną na współużytkowanie częstotliwości w ramach pierwszego multipleksu (MUX1) i oprócz Telewizji Polskiej, w ramach...
19.12. Warszawa (PAP) - Prezes UKE wydał decyzję rezerwacyjną na współużytkowanie częstotliwości w ramach pierwszego multipleksu (MUX1) i oprócz Telewizji Polskiej, w ramach pierwszego multipleksu, swoje programy nadawać będą ESKA TV SA, spółka Stavka, spółka Lemon Records i ATM Grupa - poinformował UKE na stronie internetowej.
W związku z powyższym obok programów Telewizji Polskiej SA (TVP1, TVP2, TVP Info) pierwszy multipleks tworzą programy: ESKA TV, TTV, POLO TV, ATM ROZRYWKA TV.
"W dniu 19 grudnia 2011 r. Prezes UKE wydał na rzecz nowych nadawców komercyjnych, tj. spółki ESKA TV SA, spółki Stavka sp. z o.o., spółki Lemon Records sp. z o.o., spółki ATM Grupa SA, decyzję rezerwacyjną na współużytkowanie częstotliwości w ramach multipleksu nr 1 z Telewizją Polską SA" - podał UKE.
"Każdy z ww. nadawców komercyjnych uzyskał uprawnienia do dysponowania 1/8 części przepływności multipleksu nr 1 w celu rozpowszechniania programu telewizyjnego określonego w koncesji Przewodniczącego KRRiT" - napisano.
Decyzja rezerwacyjna została wydana w porozumieniu z Przewodniczącym KRRiT.
Zgodnie z ustawą o naziemnej telewizji cyfrowej, do końca lipca 2013 roku zostanie wyłączone nadawanie analogowe: TVP, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls.
Pierwszy multipleks jest jedynym, który nie został jeszcze uruchomiony.
Drugi, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. KRRIT przyznała także koncesje dla każdego z nadawców na dodatkowy kanał na tym multipleksie - TVN7 (TVN), Puls2 (TV Puls), TV6 (TV4) i Polsat Sport News (Polsat).
Trzeci multipleks, z programami TVP: TVP1, TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia został uruchomiony pod koniec 2010 r. w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Nie będzie on mógł objąć zasięgiem całego obszaru Polski do momentu wyłączenia emisji analogowej TVP2, które może nastąpić po uruchomieniu pierwszego multipleksu.
Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.
Aby oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć telewizor z tunerem MPEG-4 lub dokupić dekoder.(PAP)
bas/ osz/