Trwa ładowanie...

Na nic sankcje. Putin: Rosja wzmacnia pozycję na światowym rynku broni

Eksport rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego rośnie. Rosja wzmacnia swoją pozycję na światowym rynku zbrojeniowym nawet mimo sankcji - ocenił w poniedziałek prezydent Władimir Putin na posiedzeniu komisji ds. współpracy wojskowo-technicznej z zagranicą.

Share
Na nic sankcje. Putin: Rosja wzmacnia pozycję na światowym rynku broni
Źródło: Getty Images, Fot: Mikhail Svetlov / Contributor
d1tighl

"Pozycje Rosji na globalnym rynku broni umacniają się i to mimo nasilenia reżimu sankcji i nieuczciwej konkurencji" - powiedział Putin, którego cytuje korespondentka Polskiej Agencji Prasowej Anna Wróbel. Wartość wyeksportowanej przez Rosją w br. produkcji zbrojeniowej sięgnęła 13 mld USD, czyli ponad 2 mld więcej, niż było to w analogicznym okresie zeszłego roku. Ogółem zaś portfel zamówień na rosyjskie uzbrojenie przekracza 50 mld USD.

Ponad jedna trzecia rosyjskiego eksportu broni przypada na kraje członkowskie poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), tworzoną przez część z nich Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. skrót ODKB) i na innych tradycyjnych partnerów Rosji, w tym w Afryce - informuje PAP, cytując słowa Putina.

d1tighl

Rosyjski prezydent ocenił, że należy "stale, w czasie rzeczywistym, analizować sytuację na rynkach regionalnych i uwzględniać zmieniające się potrzeby nabywców".

Zobacz także: Majątek Wladimira Putina

Polecił także wprowadzenie zmian do przepisów prawnych, które pozwoliłyby przedsiębiorstwom rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego na tworzenie spółek joint-venture za granicą. Spółki te produkowałyby części zamienne do dostarczonego wcześniej rosyjskiego sprzętu - czytamy w korespondencji dziennikarki PAP.

PAP przypomina, że według niedawno ogłoszonego raportu Międzynarodowego Instytutu Studiów dla Pokoju w Sztokholmie (Sipri) Rosja znajduje się na drugim miejscu (po USA) w rankingu największych producentów broni. Jej udział w światowym rynku wynosi 8,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1tighl

Podziel się opinią

Share
d1tighl
d1tighl