Na Okęciu wylądował samolot - prognozy coraz lepsze

Mimo zamkniętej przestrzeni powietrznej, na polskim niebie odbywa się ograniczony ruch pasażerski. Rejsowy samolot wylądował na warszawskim Okęciu. Samoloty pasażerskie kursujące na międzynarodowych trasach zaczęło przyjmować również lotnisko w podkrakowskich Balicach, gdzie wylądowała maszyna z Duesseldorfu. Sytuacja na polskim niebie stopniowo zaczyna ulegać poprawie.

Na Okęciu wylądował samolot - prognozy coraz lepsze
Źródło zdjęć: © PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że chmura pyłów wulkanicznych może w środę opuścić terytorium Polski. Z prognoz IMGW wynika, że front atmosferyczny z północnego zachodu na południowy wschód przyniesie czyste powietrze i prawdopodobnie możliwe będzie wznowienie rejsów samolotów.

Anna Kłokowska-Siejek z IMGW powiedziała, że do Polski przemieszczają się masy czystego powietrza, które powoli będą napływały wgłąb kraju. O 8.00 wolne od zanieczyszczeń będzie niebo nad Pomorzem, a zasięg chmury pyłów wulkanicznych będzie przebiegał na południe od linii Łeba-Słubice.

Meteorolodzy ostrzegają, że napływanie czystego powietrza nad kolejne regiony może zająć nawet cały dzień. IMGW zaznacza, że trudno prognozować, jak sytuacja potoczy się w kolejnych dniach i czy znad Islandii nie napłyną kolejne masy powietrza zanieczyszczonego pyłem wulkanicznym.

Sytuacja nad polskim niebem

Mimo zamkniętej przestrzeni powietrznej, na polskim niebie odbywa się ograniczony ruch pasażerski. Dozwolone jest wykonywanie rejsów z tak zwaną widocznością ziemi, czyli w systemie VFR. Na takiej zasadzie odbyły się przed południem rejsy linii Jet-Air na trasie Poznań-Kraków-Gdańsk.

Jak wyjaśnił przedstawiciel linii Ireneusz Dylczyk, w sytuacjach szczególnych, takich jak obecnie w Polsce, linie lotnicze przechodzą na inną procedurę latania. Wówczas samoloty - przy dobrych warunkach pogodowych - latają na niższych wysokościach.

Rzeczniczka poznańskiego lotniska Ławica Hanna Surma poinformowała, że Jet Air miał we wtorek dwa lądowania na poznańskim lotnisku i dwa starty na trasie Poznań-Kraków-Gdańsk. Po południu ma przylecieć do Poznania samolot z Gdańska tej samej linii. Także z Krakowa ma po południu odlecieć samolot linii AirBerlin do Duesseldorfu.

Jak powiedział Dulczyk, chmura wulkaniczna znad Islandii spowodowała duży chaos informacyjny, dlatego niektórzy pasażerowie nie stawili się na loty, mimo że te się odbyły. Informacje, że przy zamkniętej przestrzeni powietrznej w ogóle nie odbywa się ruch pasażerski, to zbytnia generalizacja - dodał Dulczyk.

Samoloty pasażerskie kursujące na międzynarodowych trasach zaczyna przyjmować lotnisko w podkrakowskich Balicach. O 15.15 planowany jest przylot maszyny z Duesseldorfu. To pierwszy rejsowy samolot pasażerski, który pojawił się w podkrakowskim porcie od 15 kwietnia. Na pokładzie jest zaledwie... jeden pasażer.

Rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz powiedział, że sytuacja nad polskim niebem nie poprawiła się od poniedziałku 19 kwietnia. Na wszystkich lotniskach w kraju obowiązuje zakaz startów i lądowań. Grzegorz Hlebowicz zastrzega, że samoloty pasażerskie nie mogą latać poniżej pułapu 6400 metrów. Loty tranzytowe są możliwe jedynie w centralnej i południowej części kraju.

Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały wszystkie rejsy pasażerskie do północy. Rzecznik LOT-u Jacek Balcer dodał, że dopóki przewoźnik nie będzie mógł zapewnić pełnego bezpieczeństwa pasażerom - żadna z maszyn LOT-u nie wystartuje ani z lotniska krajowego, ani też zagranicznego.

Rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej dodaje, że przez całą noc trwały prace nad wspólną regulacją europejską, która w perspektywie kilku dni mogłaby umożliwić otwarcie nieba nad Europą. Zgodnie ze wstępnymi postanowieniami, stworzone zostaną strefy otwarte, w których samoloty będą mogły się poruszać po dokładnym zbadaniu poziomu bezpieczeństwa. Strefy zakazu lotów zostaną utrzymane, będą jednak znacznie mniejsze niż obecnie.

Grzegorz Hlebowicz dodaje, że Polska na pewno nie będzie w sektorze, w którym będą zakazane wszystkie loty. Nie wiadomo jednak, od kiedy te europejskie regulacje będą obowiązywały.

Przestrzeń powietrzna nad pozostałymi krajami

W Austrii przestrzeń powietrzna jest otwarta od godz. 5.00 rano w poniedziałek.

Belgia zaczęła zezwalać niektórym samolotom na lądowanie (pierwsza maszyna przyleciała z Turcji ok. 9.40). Od godz. 14.00 ma pozwolić również tylko niektórym maszynom na start. Otwarte są porty lotnicze w Bośni, Bułgarii, Czechach, Czarnogórze, Rosji, i Serbii. Działa 17 lotnisk w Hiszpanii, a także wszystkie w Turcji, choć samolotom wylatującym z niektórych portów zaleca się nie latać powyżej 6 tys. metrów.

W Danii lotniska pozostaną zamknięte co najmniej do godz. 2.00 w nocy w środę; przestrzeń powietrzna powyżej 6 km pozostanie otwarta dla ruchu tranzytowego. W Estonii przestrzeń powietrzna pozostaje otwarta do co najmniej 21.00 we wtorek. W Finlandii przestrzeń powietrzna jest zamknięta do godz. 17.00 we wtorek.

Ruch lotniczy nad Francją jest stopniowo wznawiany, ale tylko nielicznym pasażerom udaje się dostać na pokład samolotów. Z paryskich lotnisk odlatuje tylko około 30% samolotów przewidzianych w rozkładzie lotu.

Wstrzymane loty

Z amsterdamskiego lotniska Schiphol samoloty zaczęły startować w poniedziałek o godz. 20.

Lotnisko w Dublinie pozostanie zamknięte do godz. 20.00 we wtorek. Loty nad Irlandia dozwolone są powyżej 6,2 km.

Litwa i Łotwa otworzyły przestrzeń powietrzną od godz. 8.00 rano, ale na Litwie większość lotów jest odwołana.

Lotnisko w *Luksemburgu *zostało otwarte o godz. 10.00; samoloty zaczęły startować godzinę później.

Niemcy stopniowo łagodzą restrykcje w ruchu lotniczym. Zakaz lotów obowiązuje wprawdzie do godziny 20.00, ale niemieckie władze lotnicze dopuszczają coraz więcej odstępstw.

Norwegia ponownie zamknęła we wtorek rano południowo-zachodnią część swojej przestrzeni powietrznej. W większości kraju pozostaje ona otwarta, działa lotnisko w Oslo.

W *Rumunii *przestrzeń powietrzna jest całkowicie otwarta.

Na Słowacji przestrzeń powietrzną i lotniska otwarto po południu w poniedziałek.

Słowenia częściowo zamknęła ponownie przestrzeń powietrzną o godz. 4.00 rano we wtorek co najmniej do godz. 15.00.

Szwajcaria otworzyła we wtorek lotniska w Genewie i Zurychu, chociaż niektóre loty zostały odwołane w obu portach.

W Szwecji przestrzeń powietrzna jest otwarta dla lotów na północ od linii między Goeteborgiem a Sztokholmem.

Na Ukrainie działa kijowskie międzynarodowe lotnisko Boryspol.

Na Węgrzech cała przestrzeń powietrzna została otwarta około godz. 10.00.

W Wielkiej Brytanii największe lotniska są wciąż zamknięte. O godz. 7.00 rano wznowiono część lotów w Szkocji, przy czym lotnisko w Glasgow ponownie miało być zamknięte o godz. 14.00.

We Włoszech całkowicie otwarto przestrzeń powietrzną.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)