Na posiedzeniu RPP w kwietniu złożono wniosek o podwyższenie stóp procentowych NBP o 0,25 pkt. proc.
26.04. Warszawa (PAP) - Na kwietniowym posiedzeniu RPP złożono wniosek o podwyższenie stóp procentowych NBP o 0,25 pkt. proc., jednak wniosek nie został przyjęty - wynika z opisu...
26.04.2012 | aktual.: 26.04.2012 14:38
26.04. Warszawa (PAP) - Na kwietniowym posiedzeniu RPP złożono wniosek o podwyższenie stóp procentowych NBP o 0,25 pkt. proc., jednak wniosek nie został przyjęty - wynika z opisu dyskusji RPP na posiedzeniu decyzyjnym 4 kwietnia 2012 roku.
"Na posiedzeniu złożono wniosek o podwyższenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,25 pkt. proc. Wniosek nie został przyjęty" - napisano w dokumencie.
Większość RPP uznała, że ewentualne podwyższenie stóp procentowych powinno być uwarunkowane pełniejszą oceną stanu koniunktury, co będzie możliwe po analizie danych za kolejne miesiące 2012 r. Ich zdaniem w najbliższym okresie zacieśnienie polityki pieniężnej może być uzasadnione, o ile nie pojawią się sygnały wskazujące na wyraźne spowolnienie aktywności gospodarczej w Polsce, a jednocześnie perspektywy powrotu inflacji do celu nie ulegną poprawie.
"Zdaniem części członków Rady zacieśnienie powinno nastąpić możliwie najszybciej, stąd uzasadnione jest - ich zdaniem - podwyższenie stóp procentowych na bieżącym posiedzeniu. Większość członków Rady uznała jednak, że ewentualne podwyższenie stóp procentowych powinno być uwarunkowane pełniejszą oceną stanu koniunktury i skali oczekiwanego spowolnienia gospodarczego" - napisano w dokumencie.
"Ocena ta będzie możliwa po analizie danych za kolejne miesiące 2012 r. Dane za styczeń i luty mogły bowiem być zaburzone przez czynniki jednorazowe. W związku z tym uznali oni, że na bieżącym posiedzeniu stopy procentowe NBP powinny pozostać na niezmienionym poziomie. Natomiast w najbliższym okresie zacieśnienie polityki pieniężnej może być uzasadnione, o ile nie pojawią się sygnały wskazujące na wyraźne spowolnienie aktywności gospodarczej w Polsce, a jednocześnie perspektywy powrotu inflacji do celu nie ulegną poprawie" - dodano.
Z dokumentu wynika, że większość członków RPP uznała, że ograniczona skala oczekiwania spowolnienia gospodarczego może nie ograniczyć presji inflacyjnej na tyle, by umożliwić powrót inflacji do celu w średnim okresie.
"Odnosząc się do decyzji o wysokości stóp procentowych NBP, większość członków Rady uznała, że ograniczona skala oczekiwanego spowolnienia gospodarczego - przy prawdopodobnym utrzymaniu się negatywnego oddziaływania na inflację czynników pozostających poza wpływem krajowej polityki pieniężnej - może nie ograniczyć presji inflacyjnej na tyle, by umożliwić powrót inflacji do celu w średnim okresie" - napisano w dokumencie.
"Ryzyko utrzymania się inflacji powyżej celu w średnim okresie zwiększają także podwyższone oczekiwania inflacyjne. W związku z tym członkowie Rady uznali, że w najbliższym czasie należy rozważyć zacieśnienie polityki pieniężnej" - dodano.
Z minutes wynika, że zdaniem członków RPP wydłużył się oczekiwany okres, przez który inflacja może pozostać powyżej celu, co zdaniem większości RPP zwiększa ryzyko jej utrwalenia na podwyższonym poziomie i uzasadnia rozważenie podwyżek stóp. Zdaniem większości Rady podniesienie stóp procentowych NBP powinno przede wszystkim przeciwdziałać utrwaleniu się podwyższonych oczekiwań inflacyjnych, nasileniu presji płacowej i pojawieniu się efektów drugiej rundy.
"Członkowie Rady podkreślali, że wydłużył się oczekiwany okres, przez który inflacja może pozostać powyżej celu inflacyjnego, co zdaniem większości Rady zwiększa ryzyko jej utrwalenia na podwyższonym poziomie i uzasadnia rozważenie zacieśnienia polityki pieniężnej" - napisano w zapisie dyskusji.
"Większość członków Rady podkreślała, że - biorąc pod uwagę, iż inflacja pozostaje podwyższona w znacznym stopniu ze względu na czynniki pozostające poza bezpośrednim wpływem krajowej polityki pieniężnej - podniesienie stóp procentowych NBP powinno przede wszystkim przeciwdziałać utrwaleniu się podwyższonych oczekiwań inflacyjnych, nasileniu presji płacowej i pojawieniu się efektów drugiej rundy" - dodano.
Rada w kwietniu pozostawiła podstawowe stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 4,50 proc., stopa lombardowa 6,00 proc., stopa depozytowa 3,00 proc, stopa redyskonta weksli 4,75 proc. (PAP)
fdu/ jtt/