Trwa ładowanie...

"Na stanie zostały sztuki". Ostatnia szansa na tańsze zakupy. Ceny poszybują

W 2023 r. ceny niektórych produktów poszybowały w górę, w tym najszybciej drożała żywność, czy chemia gospodarcza. W tym roku to ceny elektroniki mogą bardziej wzrosnąć - informuje "Rzeczpospolita".

Pierwszy kwartał 2024 r. to realnie ostatnia okazja na zakup tańszego sprzętu elektronicznegoPierwszy kwartał 2024 r. to realnie ostatnia okazja na zakup tańszego sprzętu elektronicznegoŹródło: East News, fot: Adrian Slazok/REPORTER
d2vb1je
d2vb1je

Gazeta powołując się na analizy Brandly360, firmy specjalizującej się m.in. w monitoringu cen produktów, podaje, że niemal cały ubiegły rok był czasem obniżek cenowych sprzętu elektronicznego. Jak będzie w tym roku?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17

Ceny elektroniki w górę?

"Trend ten dotyczył wielu kategorii produktowych, w tym m.in. smartfonów czy dysków SSD. Przykładowo ceny Samsunga 990 w zależności od różnych wersji spadały w zeszłym roku od 200 do nawet 500 zł. W 2024 r. ceny będą jedynie rosły. Pierwszy kwartał 2024 r. to realnie ostatnia okazja na zakup tańszego sprzętu elektronicznego" - podaje "Rzeczpospolita". Firmy podkreślają, że w magazynach producentów i dystrybutorów znajdowały się duże nadwyżki towarów.

Czas ten powoli się kończy, ponieważ sprzedawcy w większości znaleźli już kupców na tańszy sprzęt. Na stanie pozostały ostatnie sztuki. Niebawem do oferty wejdą nowe produkty - mówi w rozmowie z dziennikiem Wojciech Buczkowski, prezes firmy Komputronik.

Firmy podkreślają, że trzeba także wziąć pod uwagę, że ostateczne ceny produkowanych przez nie urządzeń ustalają ich dystrybutorzy, a na ich wysokość mają wpływ koszty prowadzenia ich działalności gospodarczej.

d2vb1je

- Sytuacja na rynku jest jednak dynamiczna i trudno obecnie prognozować, jak się zmieni. Trzeba pamiętać, że nadal mamy stosunkowo wysoką inflację oraz że jest wiele czynników, które wpływają na wysokość cen, a które dzisiaj są też niestabilne - mówi w rozmowie z "RZ" Krzysztof Nagodziński, członek zarządu BSH w Polsce.

Okazuje się, że w związku z rosnącymi cenami Polacy coraz częściej decydują się na zakupy od poprzedniego właściciela. W 2023 roku aż 75 proc. Polaków skorzystało z możliwości kupna lub sprzedaży przedmiotów używanych - wynika z najnowszego badania Allegro Lokalnie.

Rynek resale. Motywacje do kupowania i sprzedaży przedmiotów używanych

Zainteresowanie Polaków tzw. rynkiem resale wzrasta na przestrzeni lat. Sprzedaż swoich rzeczy, a także kupno przedmiotów z drugiej ręki w 2023 roku deklarowało już trzy czwarte dorosłych Polaków. Jest to wzrost o blisko 10 punktów procentowych w porównaniu do 2021 r.

W badaniu przeprowadzonym przez Allegro Lokalnie pod koniec 2023 r. 19 proc. z nas przyznało, że jedynie kupuje przedmioty z obiegu wtórnego, 12 proc - wyłącznie sprzedaje, zaś 44 proc. korzysta z obu opcji. Najbardziej aktywną grupą wiekową w obiegu przedmiotów z drugiej ręki są osoby w przedziale od 18 do 44 lat, przy czym ponad połowa z nich zarówno kupuje, jak i sprzedaje.

d2vb1je

Choć dominującą kategorią zakupową na rynku przedmiotów używanych jest moda (59 proc. wskazań), Polacy chętnie korzystają też z możliwości nabycia z drugiej ręki elektroniki (39 proc.), takiej jak: smartfony, laptopy, słuchawki oraz mała elektronika do domu; przedmiotów z kategorii kultura i rozrywka (30 proc.), czyli: książek, gier komputerowych i na konsole, płyt CD; a także rzeczy z kategorii dom i ogród (30 proc.).

Jak przyznają ankietowani, największą motywacją do zakupu przedmiotów używanych są względy ekonomiczne. 64 proc. Polaków zgadza się z twierdzeniem, że decyduje się na zakupy z rynku odsprzedaży ze względu na inflację i rosnące ceny nowych produktów. Rynek resale oferuje kupującym możliwość oszczędzenia pieniędzy, jak również stanowi odpowiedź na wzrost cen na rynku. Kolejnym powodem, dla którego Polacy decydują się na zakupy od poprzedniego właściciela, są kwestie ekologiczne i chęć ograniczenia swojego wpływu na środowisko poprzez nadanie przedmiotom drugiego życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vb1je
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vb1je