Trwa ładowanie...

Na Wall Street małe zmiany po komunikacie Fedu

Środowe notowania na Wall Street zakończyły się niewielkimi zmianami głównych indeksów. Inwestorzy początkowo dobrze zareagowali na komunikat Fed, w którym zapowiedziano kontynuację programu luzowania ilościowego, ale końcówka notowań była słabsza.

Na Wall Street małe zmiany po komunikacie FeduŹródło: Thinkstockphotos
d22fkhe
d22fkhe

Na zamknięciu w USA Dow Jones Industrial spadł o 0,14 proc., do 15.499,54 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,27 proc., do 3.626,37 pkt.

S&P 500 spadł o 0,01 proc. do 1.685,72 pkt.

Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o pozostawieniu bez zmian polityki monetarnej. Kierownictwo amerykańskiego banku centralnego oceniło, że inflacja poniżej 2 proc. w USA może utrudnić wzrost w ich gospodarce.

d22fkhe

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) uważa, że "inflacja utrzymująca się poniżej 2 proc. celu, może stanowić zagrożenie dla kondycji gospodarki, komitet oczekuje jednak, że inflacja powróci do poziomów celu inflacyjnego w średnim terminie" - wynika z komunikatu opublikowanego po zakończeniu posiedzenia FOMC.

Ceny konsumpcyjne w USA w czerwcu 2013 r. wzrosły rdr w czerwcu o 1,8 proc. Inflacja w USA utrzymuje się poniżej 2 proc. celu od ponad roku.

Fed zdecydował w środę o utrzymaniu bez zmian realizowanego obecnie programu luzowania ilościowego. Amerykański bank centralny będzie tym samym dalej skupował każdego miesiąca obligacje skarbowe warte 45 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 40 mld USD.

Fed powtórzył również, że zamierza pozostawić bez zmian w USA "wyjątkowo niskie" stopy procentowe, przynajmniej tak długo, jak projekcja inflacji na kolejne 1-2 lata pozostawać będzie poniżej 2,5 proc., a bezrobocie powyżej 6,5 proc.

d22fkhe

Amerykański bank centralny ocenił w środę, że gospodarka USA "rosła w skromnym tempie w pierwszej połowie roku. W komunikacie po czerwcowym posiedzeniu Fed ocenił tempo wzrostu jako "umiarkowane". Fed ocenił, że poprawia się sytuacja na rynku nieruchomości w USA, ale wzrost gospodarczy jest hamowany przez restrykcyjną politykę fiskalną.

- Ten komunikat to dokładnie to, czego rynek oczekiwał - ocenił Michael Sheldon z RDM Financial Group.

W jego ocenie Fed szybko nie ograniczy programu luzowania ilościowego, chyba że nastąpi szybsza od oczekiwań poprawa koniunktury gospodarczej.

d22fkhe

- Wielu oczekiwało, że Fed rozpocznie ograniczanie programu we wrześniu. W komunikacie nie ma nic, co by to potwierdzało, więc kurs dolara spadł, a akcje i obligacje poszły w górę - powiedział Marc Chandler z Brown Brothers Harriman.

Departament handlu USA podał w środę, że produkt krajowy brutto wzrósł w II kwartale 2013 roku o 1,7 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,0 proc. Podano jednak jednocześnie, że w I kwartale 2013 roku PKB wzrósł tylko o 1,1 proc. Wcześniejsze wyliczenie mówiło o wzroście PKB o 1,8 proc.

W firmach w USA przybyło w lipcu 200 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce w lipcu przybyło 180 tys. miejsc pracy. W czerwcu przybyło 198 tys. miejsc pracy - wynika z danych ADP po korekcie.

d22fkhe

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł w lipcu 2013 roku do 52,3 pkt. z 51,6 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 54,0 pkt.

Kolejny dzień drożały papiery Facebooka. Kurs spółki przebił w ciągu dnia w górę poziom 38 USD z ubiegłorocznej oferty publicznej.

W reakcji na dobre wyniki rósł kurs MasterCard. Drożały też akcje Visa.

W czwartek wyniki przedstawią m.in. AstraZeneca, ConocoPhillips, ExxonMobil, AIG, Kraft Foods, a w piątek Chevron.

d22fkhe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22fkhe