Na Wall Street niewielkie wzrosty indeksów
Pod znakiem niewielkich wzrostów głównych indeksów upłynęła sesja na giełdach w USA. W środę nie publikowano istotnych danych z gospodarki amerykańskiej, uwaga rynku skupiała się zatem na wydarzeniach ze świata.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,27 proc. do 12.426,75 pkt.
Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,31 proc. i wyniósł 2.799,82 pkt.
Indeks S&P 500 wzrósł o 0,22 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.335,54 pkt.
Najmocniej zachowywały się akcje spółek technologicznych, banki i firmy użyteczności publicznej. Słabiej niż reszta rynku wyglądały spółki paliwowe i surowcowe.
Ekipom technicznym udało się uszczelnić pęknięcie w osłonie jednego z uszkodzonych reaktorów elektrowni atomowej Fukushima i zatrzymać wyciek skażonej wody do morza - poinformowała w środę rano agencja Kyodo. Po wielu nieudanych próbach pęknięcie w końcu uszczelniono, wypełniając je płynnym szkłem. Przez szczelinę do morza przedostały się ogromne ilości skażonej radioaktywnie wody, podwyższając w nim znacznie poziom radiacji.
Ceny ropy naftowej na światowych rynkach we wtorek pozostają blisko 30 miesięcznych maksimów w obawie, że przeciągający się konflikt w Libii spowoduje ograniczenie podaży surowca.
Ceny złota osiągnęły historyczny rekord. W ciągu dnia za uncję złota trzeba było płacić 1.460 dolarów.
Żołnierze libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego całkowicie wyparli antyrządowe oddziały z portowego miasta Brega - podała w środę agencja dpa. W nocy z wtorku na środę powstańcy znaleźli się pod ostrzałem rządowej artylerii. Jak informuje agencja, w środę nad polem bitwy krążyły samoloty NATO, ale nie interweniowały.
Wojskowy przywódca libijskiego powstania, generał Abd al-Fatah Junis, potwierdził, że powstańcy otrzymują broń z zagranicy. W udzielonym arabskiej telewizji Al-Aan wywiadzie nie chciał jednak ujawnić, skąd konkretnie ta broń pochodzi.
W USA zanotowano mały spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 1 kwietnia o 2,0 proc. Tydzień wcześniej indeks spadł o 7,5 proc.
Mocno spadały akcje producenta nawozów, firmy Monsanto, z powodu gorszych od oczekiwań przychodów kwartalnych. Notowaniom spółki nie pomogło nawet potwierdzenie prognoz na 2011 rok.
Na wartości traciły kopalnie, w tym Freeport McMoran Copper & Gold, Pan American Silver i Hecla Mining.
W dalszym ciągu natomiast drożały akcje producentów półprzewodników po tym, jak dzień wcześniej Texas Instruments złożył ofertę przejęcia za 6,5 mld USD w gotówce National Semiconductor. Rosły akcje m.in. Advanced Micro Devices.
W górę szły akcje Broadcom, gdyż analitycy Oppenheimer podnieśli dla nich swoją rekomendację do "ponad rynek" z "równo z rynkiem".
Ponad 40 proc. straciły akcje American Superconductor, gdyż spółka ostrzegła, że będzie miała stratę netto za pierwszy kwartał i mocno obniżyła swoje przychody.