Trwa ładowanie...
Tax Care
ue
29-07-2010 13:27

Nabór na e-biznes: łatwo stracić szansę na półmilionową dotację

Jutro rusza dwumiesięczny nabór wniosków o popularną dotację na e-biznes. Ci, którzy mają chrapkę na półmilionowe unijne wsparcie, muszą uważać – złożonego wniosku nie można wycofać i zastąpić go kolejnym. W takiej sytuacji szansa na otrzymanie dotacji przepada.

Nabór na e-biznes: łatwo stracić szansę na półmilionową dotacjęŹródło: Jupiterimages
d18nqjt
d18nqjt

W tym roku po raz pierwszy kilka krótkich naborów na e-biznes zastąpiono jednym, za to wyjątkowo długim – konkurs rozpoczyna się 30 lipca i kończy 30 września. Do tego nie ma żadnego znaczenia, czy wniosek zostanie złożony na samym początku czy w ostatnim dniu września, bowiem w tym roku nabór odbywa się w trybie konkursu zamkniętego.

Oznacza to, że oceniane będą wszystkie wnioski, które napłynęły w wyznaczonym terminie, a o przyznaniu dotacji zdecyduje przede wszystkim jakość internetowego projektu. Do tej pory było inaczej. Gdy napłynęła określona liczba wniosków, przekraczając znacznie budżet dotacji, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zamykała nabór, który w efekcie trwał zaledwie kilka dni. Tym samym szanse na otrzymanie dotacji mieli tylko najszybsi – jakość siłą rzeczy miała drugorzędne znaczenie.

d18nqjt

W tym roku wnioski o dotacje należy składać tylko przez internet, a dokładnie – za pomocą Generatora Wniosków na stronie internetowej PARP. Wypełniony wniosek należy koniecznie zarejestrować – data rejestracji jest jednocześnie datą złożenia wniosku. Na tym jednak nie koniec. Wniosek należy podpisać i wysłać w ciągu 10 dni od daty rejestracji. Jeśli osoba składająca wniosek posiada podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym, może to zrobić także za pośrednictwem internetu.

Jeśli przedsiębiorca nie ma podpisu elektronicznego, musi wypełniony i zarejestrowany wniosek wydrukować i wraz załącznikami dostarczyć do właściwej Regionalnej Instytucji Finansującej. Gdy wnioskodawca jest spółką prawa handlowego, właściwość RIF ustalana jest na podstawie siedziby spółki. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą decyduje o tym miejsce zamieszkania, natomiast w spółkach cywilnych – miejsce zamieszkania lub siedziba wspólnika, który jako pierwszy został wymieniony we wniosku.

Wnioskodawcy muszą pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: gdy już zarejestrują wniosek z generatorze, nie mogą go wycofać i złożyć kolejny raz. Dlaczego? Bowiem przepisy przewidują, że dofinansowanie może dostać tylko przedsiębiorca, który złożył nie więcej niż jeden wniosek. Jeśli będzie ich więcej, z powodów formalnych zostaną odrzucone… wszystkie. A o unijne pieniądze na e-biznes będzie się można starać dopiero w kolejnym, przyszłorocznym naborze.

Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care

d18nqjt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18nqjt