Trwa ładowanie...

Nadchodzą podwyżki opłat za śmieci. W niektórych miastach o 100 proc.

Mieszkańcy wielu polskich miast będą musieli zapłacić więcej za wywóz śmieci. Katowice proponują podwyżkę o 30 proc., ale są miejscowości, gdzie wzrost ma sięgać nawet 100 proc. Urzędnicy tłumaczą, że to niezbędne, aby uchronić się przed stratami w budżetach.

Miasta podnoszą stawki opłat za wywóz śmieciMiasta podnoszą stawki opłat za wywóz śmieciŹródło: Adobe Stock, fot: lsiekierski
dpq0aud
dpq0aud

TVN24 donosi, że niektóre miasta już podniosły stawki opłat za wywóz śmieci, a inne dopiero planują podwyżki. Na tej liście znajdują się m.in. Radom, Katowice, Bielsko-Biała, Słupsk, Żory, Ostrołęka, Legnica, Mysłowice, Wałcz, Nowa Ruda czy Pszczyna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

Podwyżka opłat za wywóz śmieci. W Katowicach o 10 zł więcej

Katowice przymierzają się do podniesienia opłaty za wywóz śmieci o ponad 30 proc. Obecnie mieszkańcy płacą 26,30 zł miesięcznie, a po zmianach będzie to 35,20 zł.

dpq0aud

To oznacza, że czteroosobowa rodzina będzie musiała zapłacić ponad 30 zł więcej w skali miesiąca. Stawka ma wzrosnąć z poziomu 105,20 zł do 140,80 zł.

Urzędnicy tłumaczą, że podwyżka jest niezbędna, aby nie dopuścić do strat, tym bardziej że miasto nie zarabia na śmieciach. Konieczność podniesienia stawek argumentują wzrostem kosztów wywozu odpadów i cen oleju napędowego. Poza tym w górę poszły opłaty przekazywane urzędowi marszałkowskiemu. Jednak ostateczną decyzję w sprawie stawek podejmą radni.

Radom podniesie opłaty za śmieci o 100 proc.

Na jeszcze większą podwyżkę muszą przygotować się mieszkańcy Radomia. W tym mieście stawki wzrosną o 100 proc. już od 1 października 2024 r.

Domy jednorodzinne, w których mieszka więcej niż jedna osoba, będą obarczone opłatą w wysokości 78 zł miesięcznie. Z kolei mieszkańcy bloków zapłacą 60 zł.

dpq0aud

Wadowice bez decyzji, Warszawa z obniżką

Z kolei w Wadowicach nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja o nowych stawkach opłaty za śmieci, ale lokalne media piszą, że podwyżka wydaje się "nieuchronna".

Obecnie mieszkańcy płacą 22,50 zł/os. Portal wadowice24.pl podaje, że wstępne wyliczenia urzędników sugerują podwyżkę o 40 proc. do kwoty 31,50 zł. Sesja, na której radni zdecydują o wysokości opłaty, odbędzie się pod koniec lipca 2024 r.

Na tym tle wyróżnia się Warszawa, która zdecydowała się na obniżkę. Od 1 października mieszkańcy domów będą płacili miesięcznie 91 zł (obecnie 107 zł), a bloków oraz kamienic - 60 zł (obecnie 85 zł).

dpq0aud

Stolica może pozwolić sobie na obniżenie stawek dzięki zmianie przepisów. - Zaczęliśmy mieć możliwość podpisywania umów na odbiór i wywóz, utylizację odpadów z firmami nie tylko z Warszawy i okolic. I okazało się, że te firmy, które mogą startować w naszych postępowaniach przetargowych liczą sobie jednak nieco mniej pieniędzy - podkreśliła Monika Beuth, rzeczniczka Urzędu Miasta Warszawy, cytowana przez TVN24.

Koniec odpowiedzialności zbiorowej. Rząd szykuje nowe przepisy

Dla mieszkańców problemem są nie tylko opłaty za wywóz śmieci, lecz także kary za źle posegregowane odpady. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce to zmienić i przygotowuje zmiany w przepisach. To oznaczałoby koniec odpowiedzialności zbiorowej w tej kwestii.

Wiceminister klimatu Anita Sowińska wskazała, że prace zespołu skupiały się m.in. na wprowadzeniu rozwiązań, które umożliwią gminom bardziej efektywne weryfikowanie informacji o liczbie osób mieszkających w danej nieruchomości. Celem tych działań jest ułatwienie stosowania metody "od osoby" i, o ile to możliwe, jej szersze zastosowanie.

dpq0aud

Poza tym dodano przepis, który po zapewnieniu technicznej możliwości identyfikacji odpadów komunalnych wytwarzanych w poszczególnych lokalach, umożliwia radzie gminy (w drodze uchwały) nakładanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na właściciela lokalu lub inną osobę, której służy tytuł prawny do lokalu w budynku wielolokalowym lub osobę faktycznie zamieszkującą, lub użytkującą ten lokal.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpq0aud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpq0aud