Nadchodzi nowy standard telewizyjny. Czy będziesz musiał wymienić telewizor?
Przed nami wielka zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Wszystkie treści mają być nadawane w jakości HD, a sygnał DVB-T zostanie zastąpiony sygnałem DVB-T2. Dla części telewidzów będzie się to wiązało z pewnymi wydatkami.
Wiosną 2022 roku dotychczasowy sygnał DVB-T będzie zastępowany sygnałem w standardzie DVB-T2/HEVC. Wprowadzenie go pozwoli na przesyłanie sygnału w jakości 4K. Zwiększy się też oferta programowa dla osób, które korzystają z naziemnej telewizji.
Kto będzie musiał wymienić telewizor albo kupić dekoder?
Telewidzowie korzystający z kablówek czy anten satelitarnych nie będą się musieli niczym martwić. Zmiana dotyczy osób korzystających z telewizji naziemnej i to też nie wszystkich. Rok temu, jak szacował Witold Tomaszewski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej, z telewizji naziemnej korzystała ok. 1/3 gospodarstw domowych, z czego około 3/4 faktycznie nie miało urządzeń, które mogą odbierać nowy standard.
Opóźnienia na budowach. Inflacja uderza w wykonawców. Nastąpi fala bankructw?
Jak sprawdzić, czy nasz sprzęt poradzi sobie ze zmianą? Można zajrzeć do dokumentów ze specyfikacją sprzętu albo poszukać takich danych na stronie producenta telewizora, którego model posiadamy.
Jeśli okaże się, że mamy odbiornik nieprzystosowany do nowego standardu telewizyjnego, nie musimy od razu szykować pieniędzy na nowy. Zamiast nowego telewizora można kupić odpowiedni dekoder i podłączyć go do odbiornika starego typu.
Kiedy nastąpi przejście z DVB na DVB-T2?
Przejście na nowy standard DVB-T2 ma być wprowadzane w 2022 r. - ale nie dla wszystkich rejonów jednocześnie. Dokładny harmonogram przedstawił Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Etap 1 startuje od 28 marca i dotyczy województwa lubelskiego i dolnośląskiego. Etap 2 od 25 kwietnia i dotyczy województwo zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Etap 3 - od 23 maja - to zmiana wprowadzana w województwach: łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim. Jako ostatni - od 27 czerwca - zmianę odczują mieszkańcy warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.