Trwa ładowanie...

Nagrody wyrzucone z kosztów pracowniczych

To koniec! Firma już nie odliczy od przychodu premii wypłacanych z zysku. Na takim stanowisku stoi teraz Ministerstwo Finansów, które zmieniło korzystne dla podatników przepisy - pisze "Rzeczpospolita".

Nagrody wyrzucone z kosztów pracowniczychŹródło: Jupiterimages
dhp5ywz
dhp5ywz

Do tej pory nie było problemów z przeznaczaniem przez firmy ubiegłorocznych zysków na nagrody dla pracowników. Fiskus jednak nie zgadza się już na zaliczanie ich do podatkowych kosztów. Argumentuje to w ten sposób, że nagrody dla pracowników sfinansowane z zysku netto (po opodatkowaniu) nie mogą być kosztem, ponieważ nie mają charakteru kosztowego. Podział wypracowanego zysku jest więc dla spółki neutralny.

Przemysław Bogusz, doradca podatkowy w kancelarii Tubo-Tax, jest innego zdania. Wg niego wydatek ma związek z działalnością, bo premie motywują do lepszej pracy, nie jest też wyłączony z kosztów uzyskania przychodów.

- Jeśli firma przeznaczy zysk na środki obrotowe bądź trwałe, które mogą być podatkowym kosztem, nikt nie ma wątpliwości - mówi Bogusz.

Ustawa o CIT nie pozwala na odliczanie składek na ubezpieczenie społeczne ani na Fundusz Pracy od nagród i premii wypłacanych z dochodu po opodatkowaniu. Nie mówi za to nic o zakazie wrzucania w koszty samych nagród. Ministerstwo Finansów twierdzi natomiast, że skoro składki nie są podatkowym kosztem, to nieracjonalnym działaniem z punktu widzenia ustawodawcy byłoby uznawanie samego wynagrodzenia (nagród, premii) za tego rodzaju koszt.

Mimo iż można znaleźć wyroki korzystne dla podatników, ostatnio jednak sądy częściej stają po stronie fiskusa.

Według Bogusza firmy, które nie chcą sporów z fiskusem, powinny zastanowić się nad mniej ryzykowną formą nagradzania pracowników i nad finansowaniem przyznanych im świadczeń z bieżących środków.

dhp5ywz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhp5ywz