Trwa ładowanie...
przedsiębiorca

Najbardziej obiecujące młode firmy Ameryki

Poznaj odważnych młodych przedsiębiorców, którzy odmieniają wiele dziedzin – od oprogramowania po produkcję chleba.

Share
Najbardziej obiecujące młode firmy Ameryki
Źródło: Jupiterimages
d15u15t

Poznaj odważnych młodych przedsiębiorców, którzy odmieniają wiele dziedzin – od oprogramowania po produkcję chleba.

Trzech inżynierów, którzy mieli marzenie i algorytm, założyli firmę, która może zmienić świat, mimo że mieści się w stanie Tennessee, a nie w Dolinie Krzemowej i zajmuje się produkcją, a nie serwisami społecznościowymi. Jest to prawdziwa perła, na którą natknęliśmy się w trakcie polowania na najbardziej obiecujące młode firmy w Ameryce. Które z 20 pączków rozkwitną i staną się kolejnym Microsoftem, General Electric lub Googlem? I co dokładnie sprawia, że ich losy układają się tak pomyślnie?

d15u15t

Odpowiedzi na te pytania to należy szukać nie tylko u inwestorów i pracowników, którzy związali się z firmami od samego początku, ale w samym pulsującym jądrze naszej gospodarki i społeczeństwa. Dlatego Forbes wyruszył na poszukiwania małych, dynamicznych firm, których perspektywy rozwoju sprawiają, że inwestorom dostarczającym kapitału wysokiego ryzyka cieknie ślinka. Firm, które dzięki swojemu profilowi, ciężkiej pracy, odwadze i kapitałowi mają szanse wpłynąć na kształt krajobrazu gospodarczego. Firm, które zasługują, aby znaleźć się na nowej liście Forbesa najbardziej obiecujących młodych firm Ameryki. Nasz zbiór obiecujących przedsiębiorców działa w bardzo różnych branżach – od oprogramowania, sprzętu do oczyszczania wody po poduszki hypoalergiczne i krojone owoce w paczkach. Wszyscy, z wyjątkiem jednego, założyli poprzednio inną firmę, 18 zdobyło na swoje przedsięwzięcia kapitał inwestycyjny z zewnątrz, a siedmiu zgłosiło patenty. Firmy, które się zakwalifikowały, musiały być założone w ciągu ostatnich
10 lat i osiągać sprzedaż na poziomie około 25 mln dolarów rocznie (dopuszczono także firmy początkowym etapie rozwoju, które nie zaczęły jeszcze generować dochodów)
.

Inne listy małych lub prywatnych przedsiębiorstw są zazwyczaj tworzone na podstawie jednego parametru: dochodu rocznego lub procentowego przyrostu dochodów w ciągu danego okresu. Wszyscy wiedzą jednak, że rzut oka na najważniejsze wskaźniki nie wystarczy, aby ocenić potencjał młodych firm.

Aby poprawić wyniki wyszukiwania, nawiązaliśmy współpracę z The Venture Alliance, firmą świadczącą usługi doradcze na rzecz firm we wczesnej fazie rozwoju, mieszczącej się w Irvine w stanie Kalifornia.TVA zaprojektowało system oceny młodych firm. Ich potencjał jest oceniany na wielu czynników, m.in. rozmiaru rynku, który obsługują, siły ich własności intelektualnej, wysokości kapitału własnego założycieli, doświadczenia kadry kierowniczej oraz wywiązywania się przed inwestorami z obietnic tworzenia nowatorskich produktów. Dane zgromadziliśmy przeprowadzając szczegółową ankietę, której wypełnienie zabrało kandydatom niemal dwie godziny. Przedsiębiorcy, którzy kapitał pozyskiwali z zewnątrz, udostępnili TVA swoje biznes plany w celu weryfikacji, a pozostałe firmy wzięły udział w dodatkowej bardzo szczegółowej ankiecie. (Obie ankiety miały misterne systemy dwukrotnego sprawdzania, by potwierdzić prawdziwość informacji.)

Nasz partner skorzystał także z pomocy inżynierów i specjalistów w zakresie oprogramowania, by ocenić plany rozwoju produktów (wszystkie osoby podpisały oświadczenia o zachowaniu poufności), a redaktorzy Forbesa przeprowadzili wywiady z finalistami. 20 firmom, które zdobyły najwyższą liczbę punktów, lepiej powiodło się pozyskiwanie kapitału, dzięki czemu wydają się bardziej obiecujące niż ich rywale. Najważniejszą rolę na naszej liście inauguracyjnej odegrały firmy technologiczne, głównie z obszaru oprogramowania. Ale nie wszystkie pochodzą z Doliny Krzemowej – numer 1, Vextec, założył swój sklep w pełnym zieleni mieście Brentwood w stanie Tennessee. Firma Vextec, założona przez trzech inżynierów Lorena Nassera (lat 49), Roberta Tryona (lat 50) i Animesha Deya (40 lat), posiada skomplikowany algorytm, który pozwala przewidzieć z budzącą grozę dokładnością jakość i wytrzymałość części zanim jeszcze zostaną wyprodukowane. Ta niesamowita możliwość przyśpiesza projektowanie wszystkiego, od części silników po
urządzenia medyczne, gdyż redukuje wydatki na badania i rozwój, a równocześnie otwiera drzwi pomniejszym zleceniobiorcom, którzy tylko czekają na lukratywne kontrakty na części zamienne.

d15u15t

Trzem inżynierom udało się również stworzyć dochodowe przedsiębiorstwo bez utraty udziałów w nim i popadania w zbytnie zadłużenie, co jest kolejnym wyznacznikiem obiecującej firmy. W 2000 r. Vextec zdobył grant Small Business Innovation Research w wysokości 100 tys. dolarów od wojsk powietrznych USA na stworzenie modelu wytrzymałości części silnika turbinowego wykonanego ze stopu tytanowo-aluminiowego. Od tamtego momentu firma pozyskała niemal 20 mln dolarów w postaci podobnych grantów przyznawanych przez inne jednostki federalne. Nasser, Tryon i Dey nadal posiadają 100 proc. udziałów w firmie, która zatrudnia obecnie 28 pracowników. W 2008 r. Vextec zrealizował sprzedaż na poziomie 3 mln dolarów, a dochody przynosi już od pierwszego roku działalności. Więcej szczegółów o reszcie naszej nowej listy, m.in. historię firm, filmy nagrywane własnoręcznie przez ich założycieli oraz zestawienie cech charakterystycznych każdej z tych tak obiecujących firm można znaleźć na stronie Forbes.com/promising.

Brett Nelson

d15u15t

Podziel się opinią

Share
d15u15t
d15u15t