Trwa ładowanie...

Najbogatsi mogliby kupić całe polskie miasta

351 mld złotych - tyle warte są wszystkie warszawskie mieszkania - wynika z szacunków Lion's Bank. Chcąc wykupić wszystkie nieruchomości w Krakowie trzeba by dysponować kwotą 112 mld zł, a we Wrocławiu 102 mld zł. W gronie miast wojewódzkich najtańsza byłaby Zielona Góra wyceniona na 9,4 mld zł.

Najbogatsi mogliby kupić całe polskie miastaŹródło: AFP, fot: Janek Skarżyński
d3obupv
d3obupv

Jak oszacował amerykański portal Redfin, najbogatszy człowiek świata (Bill Gates)
mógłby kupić wszystkie domy i mieszkania w Bostonie wydając na ten cel 76,8 mld dolarów, czyli równowartość ponad 230 mld złotych. Na ile wycenić można wszystkie "cztery kąty"nad Wisłą? Sprawdził to Lion's Bank.

Wal-Mart wart więcej niż stołeczne mieszkania

Pod uwagę wzięliśmy dwie informacje - przeciętną cenę transakcyjną mieszkań używanych (dane NBP) oraz dane GUS na temat powierzchni nieruchomości mieszkalnych w poszczególnych miastach wojewódzkich. Wynika z nich, że wartość wszystkich mieszkań w Warszawie, a jest ich ponad 870 tysięcy, wynosi prawie 351 mld złotych. To o 26 mld zł więcej, niż zapisane na ten rok wydatki budżetowe. Jest to też o ponad 110 mld zł więcej niż stan posiadania Billa Gatesa.

Aby wykupić wszystkie nieruchomości mieszkaniowe w stolicy niezbędne byłoby połączenie majątków członków rodziny Waltonów - właścicieli sieci sklepów Wal-Mart. Wartość ich majątku szacuje się na 154,8 mld dolarów, czyli około 470 mld złotych, co z nawiązką wystarczyłoby, aby kupić wszystkie mieszkania i domy w Warszawie.

Na kolejnych miejscach, pod względem wartości domów i mieszkań, są: Kraków, Wrocław i Poznań. Wszystkie nieruchomości w tych lokalizacjach można wycenić odpowiednio na 112, 102 i 80 mld złotych.

d3obupv

Co ciekawe na trzecim miejscu uplasowała się Łódź. Może to być o tyle zaskakujący wynik, że pod względem ceny metra kwadratowego Łódź zajęłaby miejsce pod koniec stawki. To jednak wielkość tego miasta (trzecie pod względem liczby ludności w Polsce) powoduje, że wartość domów i mieszkań oszacować można na 64 mld złotych.

Na końcu tego zestawienia znajduje się w Zielona Góra. Relatywnie przystępna cena nieruchomości (średnio niecałe 3 tys. zł za m kw.) i najniższa wśród badanych miast powierzchnia mieszkań daje Zielonej Górze ostatnie miejsce w rankingu z wartością wszystkich nieruchomości mieszkalnych na poziomie 9,4 mld zł. To mniej niż majątek najbogatszego Polaka (wg magazynu Forbes Jan Kulczyk posiada majątek wart 11,3 mld zł).

Niestety wzięte pod uwagę dane nie pozwalają na oszacowanie wartości nieruchomości w Gorzowie Wielkopolskim i Toruniu, ponieważ dla tych miast wojewódzkich NBP nie publikuje informacji o cenach transakcyjnych. Z drugiej strony dostępne są dane dla Gdyni, która co prawda nie ma statusu miasta wojewódzkiego, ale jest największym polskim miastem niebędącym miastem wojewódzkim.

Bartosz Turek,
Lion's Bank

d3obupv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3obupv