Najbogatszy człowiek świata chce kupić polską firmę

Carlos Slim, według "Forbes" aktualnie najbogatszy człowiek świata, rozważa, czy złożyć ofertę zakupu Polkomtela. W przyszłym tygodniu okaże się, czy operator sieci Plus ma szansę trafić w ręce miliardera.

Najbogatszy człowiek świata chce kupić polską firmę
Źródło zdjęć: © Wikipedia, creative commons 2.5 | José Cruz/ABr

Informację o możliwym zakupie Polkomtela przez America Movil potwierdził prezes spółki Daniel Hajja Aboumrada. Nie jest to jednak jedyna firma, która ma plany inwestycyjne. Zainteresowany telekomunikacyjnym operatorem jest również polski biznesmen Zygmunt Solorz-Żak. Jednak wydaje się, że nie będzie miał szans w starciu z operatorem z Ameryki Łacińskiej, który w grudniu ub.r. obsługiwał ponad 277 mln klientów!

Jak wskazuje "Rzeczpospolita" poważniejszym konkurentem dla Carlosa Slima może być hiszpańska Telefonica. Prospekty sprzedażowe pobrały także TeliaSonera ze Szwecji oraz norweski Telenor.

Zainteresowanie zakupem Polkomtela jest nadspodziewanie duże. Umowy o zachowaniu poufności podpisała już prawie połowa z ponad 50 podmiotów, do których trafiła trafiła wstępna oferta.

- Teaser trafił do ponad 50 podmiotów. Obecnie podpisujemy umowy o zachowaniu poufności. Umowy te podpisała już prawie połowa z tych ponad 50 podmiotów, do których trafił teaser - mówił jakiś czas temu prezes PGE Tomasz Zadroga.

Dodał, że wszyscy, którzy podpiszą umowę o zachowaniu poufności otrzymają memorandum informacyjne.

Do transakcji sprzedaży Polkomtela może dojść w drugim kwartale tego roku.

Wśród zainteresowanych kupnem Polkomtela są m.in. egipski Orascom, holenderski KPN, hiszpańska Telefonica, szwedzka TeliaSonera, a także fundusze inwestycyjne takie jak np. Apax czy Blackstone. Również Zygmunt Solorz-Żak przyznał oficjalnie, że jest zainteresowany, razem z partnerami, kupnem Polkomtela i ewentualnym wprowadzeniem go potem na giełdę.

Akcjonariuszami Polkomtela, którego wartość jest wyceniana na ok. 16 mld zł, są firmy KGHM, PKN Orlen i Vodafone (mają po 24,4 proc.), PGE - ma 21,85 proc., a Węglokoks - 4,98 proc.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)