Trwa ładowanie...

Najdrożej sprzedane dzieło sztuki w historii - zobacz za ile

Za ponad 65 milionów funtów sprzedano na aukcji w Londynie naturalnej wielkości brązową rzeźbę szwajcarskiego rzeźbiarza Alberto Giacomettiego. To najdrożej sprzedane dzieło sztuki w historii.

Najdrożej sprzedane dzieło sztuki w historii - zobacz za ileŹródło: AFP, fot: Carl Court
d2uozv3
d2uozv3

Po ośmiu minutach ostrej i gwałtownej licytacji między co najmniej dziesięcioma potencjalnymi nabywcami, "L'homme qui marche I" ("Idący człowiek I") został sprzedany anonimowemu klientowi - powiedział rzecznik londyńskiego domu aukcyjnego Sotheby's.

Sotheby's poinformował, że to najdroższe dzieło sztuki w historii. Anonimowy nabywca, licytujący przez telefon, zaproponował 58 milionów funtów. Dodatkowe siedem milionów to ubezpieczenie.

Przed aukcją rzeźbę wyceniano na 12-18 milionów funtów. Uważa się ją za jedno z najważniejszych dzieł Giacomettiego.

Żyjący w latach 1901-1966 Alberto Giacometti oprócz rzeźbiarstwa zajmował się także malarstwem i grafiką. Jego twórczość ocierała się o surrealizm i ekspresjonizm.

d2uozv3

Dziennikarka branżowego pisma "The Art Newspaper" Georgina Adam twierdzi, że wysoka cena wynika z niewielkiej dostępności rzeźb szwajcarskiego artysty.

Wcześniejszy rekord padł w 2004 roku na aukcji w Nowym Jorku. Wówczas "Garcon a la Pipe" ("Chłopiec z fajką") Pabla Picassa został sprzedany za ponad 104 milionów dolarów (58,5 mln funtów).

Na środowej aukcji po wyższej cenie niż przewidywano sprzedano też inne dzieła; "Kirche in Cassone" ("Kościół w Cassone") Gustava Klimta osiągnął cenę blisko 27 mln funtów, a "Pichet et fruits sur une table" ("Dzbanek i owoce na stole") Paula Cezanne'a - prawie 12 mln funtów.

d2uozv3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uozv3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj