Trwa ładowanie...
31-01-2008 10:00

Najmniej lubimy Afrykańczyków

Przeciętny Polak jest w miarę tolerancyjny, imigrantów darzy raczej szacunkiem niż pogardą. TNS OBOP sprawdził, jak Polacy postrzegają imigrantów w naszym kraju.

Najmniej lubimy Afrykańczyków
d3msgzi
d3msgzi

Chociaż większość naszych rodaków nigdy z imigrantami w Polsce styczności nie miała (63 proc.), to z wyników sondaży wynika, że nastraja ich to raczej pozytywnie względem przybyszów.

Najmniej korzystnie wypada w badaniu imigrant z Afryki. Polak darzy go najmniejszym szacunkiem, a pierwsze określenia, które z nim się kojarzą dalekie są od pozytywnych. Jaki jest Afrykańczyk? Przede wszystkim leniwy – uważa tak 19 proc. badanych, po drugie zacofany, co jest oczywiste dla 12 proc. Polaków; hałaśliwy (11 proc.), co w badaniu jest równoznaczne z pozytywną spontanicznością; Afrykańczyk jest również postrzegany jako pracowity (11 proc.)

Chociaż badanie TNS OBOP dotyczy innych narodowości przyjeżdżających do Polski, a statystyki raczej nie odnotowują Żydów migrujących do Polski, to badacze, z racji nagromadzonych stereotypów, zdecydowali się zbadać również poglądy Polaków na tę narodowość.

I stereotyp generalnie ma się dobrze. Żyd przede wszystkim jest: chytry, uważa tak aż 26 proc. respondentów. Skąd taka opinia? - Problematyka Żydów postrzegana jest tradycyjnie bardzo emocjonalnie i wiele osób wydaje się mieć wyrobione zdanie na ten temat – uważa Marek Kulesza, ale zaraz dodaje, że „Żydom przypisywane są również wyraźnie pozytywne cechy”. Bo Żyd w oczach Polaka jest także: religijny (24 proc.); oszczędny, dla 23 proc. pytanych; a dla 21 proc. Polaków pracowity.

d3msgzi

Największym szacunkiem Polacy darzą przybyszów z Azji, których kojarzą głównie z handlem i usługami. Według Polaków, Azjaci, w szczególności Chińczycy i Wietnamczycy, doskonale nadają się do biznesu. Dlaczego? Bo są:pracowici (aż 40 proc. wskazało tę cechę); zaradni (13 proc.); oszczędni (9 proc.), grzeczni (7 proc.). Skoro Azjata jest taki pracowity, to może ciężko z nim będzie Polakowi w pracy wytrzymać? Nic podobnego – 78 proc. naszych rodaków „raczej” lub „zdecydowanie” tak zgodziłaby się na pracę z Azjatą. Jedynie 13 proc. miałoby coś przeciwko. W ogóle Polacy chętnie pracowaliby z obcokrajowcami. Najlepiej z tymi z Europy Zachodniej (85 proc.), ale i z tymi z byłego ZSRR, Afryki (po 79 proc.), a także z Żydami (77 proc.) Nieco mniej ochoczo Polak pracowałby z Czeczenami i Arabami, ale i tutaj odsetek odpowiedzi „zdecydowanie tak” i „raczej tak” sięga 75 i 73 proc.

Okazuje się, że Polacy nie mieliby też nic przeciwko sąsiadom imigrantom. Znów najwięcej rodaków chciałoby mieć styczność z przybyszem z Zachodu („zdecydowanie tak” i „raczej tak” – 86 proc.), ale i Afrykańczyk mógłby się czuć z nami bezpiecznie drzwi w drzwi (80 proc.). Cukier i masło chętnie pożyczalibyśmy również od imigrantów z byłego ZSRR (78 proc.), z Azji (75 proc.), od Żydów i Czeczenów (75 i 74 proc.). Jako mile widziani sąsiedzi nieco odstają Arabowie – 71 proc. Oni też wzbudzają największe negatywne emocje – aż 22 proc. Polaków z sąsiada Araba nie byłoby zadowolonych.

Co Polacy sądzą o sobie? Z badania wynika, że widzimy siebie jako:- pracowitych (50 proc.); zaradnych (34 proc.); religijnych (28 proc.); odważnych (24 proc.); wykształconych (23 proc.)

Badanie dla Międzykulturowego Centrum Adaptacji Zawodowej Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu warszawskiego TNS OBOP przeprowadził metodą face-to-face w dniach 10-14 stycznia 2008 r. na reprezentatywnej, losowej, ogólnopolskiej grupie 1000 Polaków w wieku lat 15 i więcej.

d3msgzi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3msgzi