Trwa ładowanie...
akcje
26-09-2013 17:55

Najmocniejsza giełda w Europie

Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się od wzrostów. Giełda na Książęcej prezentowała sie okazale na tle przeceniających się rynków zachodnioeuropejskich. Szeroki WIG zyskał 1,26 proc., indeks WIG20 zamknął się na poziomie 2435 (+1,19 proc.). Najmocniej zyskiwały dzisiaj spółki surowcowe i sektor finansowy. Wszystko to poparte było bardzo przyzwoitymi obrotami, które na szerokim rynku wyniosły 950 mln zł.

Najmocniejsza giełda w EuropieŹródło: Thinkstockphotos
d1uqzlr
d1uqzlr

Na czwartkowej sesji wyróżniał się BRE Bank, którego kurs od dwóch lat znajduje się w wyraźnym trendzie wzrostowym. Przełamanie bariery 500 zł otworzy drogę do bicia historycznych rekordów z okresu hossy 2007 roku. Sektor bankowy może stać się głównym beneficjentem zapowiadanego przez analityków ożywienia w polskiej gospodarce, które może się rozpocząć już w przyszłym roku. BRE Bank postrzegany jest jako bank posiadający ciekawą ofertę produktową, wśród czynników ryzyka wymienia się natomiast istotny portfel kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych. Wyóżniającymi się bankami na dzisiejszej sesji były również BZWBK i PKO. Oba banki mają przed sobą szansę wykazania skokowych wzrostów przychodów między innymi w wyniku przejącia Kredyt Banku i Nordei. Powody do zadowolenia mieli dzisiaj również posiadacze akcji Synthosa. W czwartek została odtajniona rekomendacja DM Banku PBS zalecająca kupowanie walorów chemicznej spółki. W ocenie specjalistów Synthos posiada mocny bilans i spółka będzie
wypłacała dywidendy w przyszłych latach. Oczekiwana globalna poprawa w branży motoryzacyjnej i budowlanej przełoży się na wzrost rentowności, analitycy prognozują wzrost zysku netto 78 proc. rok do roku. Czwartek nie był udanym dniem dla akcjonariuszy Eurocashu (4,51 proc.), przez ostatnie dwa tygodnie kurs spółki poruszał się w kanale 49-52 zł. Wśród największych spółek spadki dotknęły również JSW, PGE, PGNiG ,PKN i PZU.

Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniało się Hawe, które o godzinie 13.00 podało informację o podpisaniu przez spółkę zależną kontraktu o wartości 311 mln zł na usługi związane z szerokopasmowym Internetem w województwie podkarpackim. Informacja o podpisaniu umowy z Nissanem na dostawę tapicerki o wartości 104 mln euro spowodowała falę euforii na akcjach Groclinu. Kurs społki osiągnął poziom 28,95 zł, po czym inwestorzy przystąpili do realizacji zysków. Dzisiaj przypadał dzień ustalenia prawa do dywidendy na akcjach CCC (1,60 zł na akcję), spółka obuwnicza zyskała dzisiaj na wartości 1,12 proc. Pozytywnie na dzisiejszej sesji zachowywały się również walory: Apatora (+7,50 proc.), Amrestu (+5,31 proc.), Kęt (+4,76 proc.) i ING BSK (+3,86 proc.). Na spadkowym biegunie znalazł się IDM-u ( 14,29 proc.) czy też Petrolinvestu (-5,56 proc.).

W wrześniu rynek wzrósł już około czterech procent. Czwartkowa sesja była potwierdzeniem bardzo dobrej koniunktury panującej na warszawskim parkiecie. Spółek, które zyskiwły na wartości, było 51 proc., a tych, które traciły, zaledwie 36 proc. Indeks WIG znajduje się powyżej istotnego poziomu 50 500 pkt i następny poważny opór znajduje się dopiero na poziomie 59 000 pkt. Dlatego moim zdaniem każda ewentualna korekta będzie w najbliższym czasie wykorzystywana do zwiększenia zaangażowania w akcje przez profesjonalnych inwestorów giełdowych.

Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK S.A.

d1uqzlr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uqzlr