Najmodniejsze kierunki studiów
Prawo, psychologia, dziennikarstwo - na te kierunki studiów najczęściej wybierają się tegoroczni maturzyści. To niezmienny trend od lat. Modne są też filologie. Studia techniczne nie mają tylu zwolenników
26.06.2008 | aktual.: 26.06.2008 16:36
Prawo, psychologia, dziennikarstwo - na te kierunki studiów najczęściej wybierają się tegoroczni maturzyści. Modne są też filologie. Studia techniczne tradycyjnie już nie mają tylu zwolenników.
Moda na studia humanistyczne nie minęła. Okazuje się, że w tym roku największym zainteresowaniem cieszą się te same kierunki studiów, co w ubiegłym roku. Chociaż organizacje pracodawców grzmią, że najbardziej potrzebni są pracownicy z wykształceniem technicznym, absolwenci liceów i tak stawiają na wykształcenie humanistyczne.
Rekrutacja na wyższych uczelniach jeszcze się nie zakończyła. Nie ma pełnych danych, dotyczących liczby kandydatów. Osoby prowadzące rekrutacje już dziś są w stanie wskazać, jakie kierunki cieszą się największym zainteresowaniem. Twierdzą, że sytuacja jest podobna do tej w ubiegłym roku. Jak pisze dziennik "Polska", w Łodzi najczęściej wybierane są dziennikarstwo i psychologia; prawo, psychologia, ekonomia i architektura to kierunki już dziś oblegane w Warszawie; zaś dziennikarstwo w Gdańsku.
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu maturzyści obecnie najchętniej wybierają filologię polską ze specjalnością telewizja i komunikacja medialna. Na Uniwersytecie Śląskim najwięcej osób chce studiować reżyserię. Na Uniwersytecie Gdańskim na trzecim miejscu wśród najczęściej wybieranych studiów jest skandynawistyka.
Z kierunków ścisłych najczęściej wybierane są budownictwo, architektura, biotechnologia i informatyka, podaje "Polska". Ale zdaniem osób prowadzących rekrutację, liczba osób ubiegających się o miejsce na tych studiach, nie będzie wyższa niż rok temu.
Maturzyści swoje wybory tłumaczy tym, że po prostu nie wiedzą co dokładnie chcą robić w przyszłości. Wybierają te kierunki, które dadzą im szeroką wiedzę. Wielu specjalistów uważa też, że młodzi ludzie nie znają trendów na rynku pracy lub po prostu nie byliby w stanie studiować na politechnice.
- Prawda jest taka, że młodzi ludzie stoją na bakier z matematyką. Poziom wiedzy jest zatrważający. Nie ma więc mowy, by absolwenci szli na politechnikę, jeśli nie czują się na siłach w ścisłych przedmiotach. Po drugie młodzi nie wiedzą, co będzie się liczyło na rynku pracy za 5 lat - mówi Janusz Kupidłowski, doradca personalny. Nauczyciele w liceum im tego nie powiedzieli, uczniowie raczej rzadko korzystali z doradztwa zawodowego, czy usług psychologów - dodaje Janusz Kupidłowski, doradca personalny. - Skąd absolwenci mają wiedzieć co wybrać? Biotechnologia, czy informatyka? A może nastąpi przesycenie informatykami? Młodzi boją się więc wąskich specjalizacji, które proponują politechniki. Są też tacy absowlenci, którzy po prostu nie wiedzą co chcą robić albo chcą spełniać swoje marzenia na przykład reżyserskie. Nie zawsze stoją twardo na ziemi, tymczasem rynek pracy jest brutalny, szybko weryfikuje marzenia i pasje - mówi Janusz Kupidłowski, doradca personalny.
KW
Młodzi w tym roku najczęściej wybierają: Uniwersytet Warszawski - prawo, psychologia, Uniwersytet Jagielloński - prawo, psychologia Uniwersytet Łódzki - dziennikarstwo i komunikacja społeczna, psychologia, Uniwersytet Śląski w Katowicach - reżyseria, realizacja obrazu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - filologia polska (specjalność telewizja i komunikacja medialna), dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Uniwersytet Wrocławski - prawo, dziennikarstwo, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - prawo, administracja, Katolicki Uniwersytet Lubelski - prawo, administracja.