Trwa ładowanie...

Najstarszy beneficjent ZUS-u ma 112 lat. To mieszkanka województwa śląskiego

ZUS przeanalizował dane osób, którym wypłaca tak zwane świadczenie honorowe. Dostają je seniorzy po ukończeniu 100 lat. Wiadomo już, ile mają najstarsi ludzie w Polsce, którym Zakład wypłaca pieniądze.

Najstarszy beneficjent ZUS-u ma 112 lat. To mieszkanka województwa śląskiegoŹródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
d49rbly

Świadczenie honorowe jest wypłacane co miesiąc, dożywotnio. Co ciekawe, wynosi ono równowartość kwoty bazowej w momencie, w którym senior ma setne urodziny. Później nie jest już waloryzowane tak jak zwykła emerytura. Obecnie wynosi ono nieco ponad 4 tys. zł brutto.

Najstarsza kobieta pobierająca od ZUS-u to specjalne świadczenie ma 112 lat i mieszka na Śląsku. Podlega pod zabrzański oddział Zakładu - podała w rozmowie z PAP rzeczniczka regionalnego oddziału ZUS-u Beata Kopczyńska.

Najstarszy mężczyzna ma natomiast 111 lat i mieszka na Dolnym Śląsku. Świadczenie, którzy dostają emeryci i renciści mający co najmniej sto lat, wypłacane jest "z automatu". Nie trzeba składać żadnego wniosku, Zakład sam załatwia formalności i zaczyna wypłacać pieniądze.

Obejrzyj też: Ekspert o zaskakującym efekcie "trzynastki" dla emerytów: "Zwolnienie na miesiąc"

Tak jest jednak tylko w przypadku osób, które pobierają z ZUS-u emeryturę lub rentę. Jednak ci, którzy nie mają prawa do jednego z tych świadczeń, też mogą liczyć na "honorową emeryturę". Muszą jednak złożyć wniosek w Zakładzie i okazać dokument potwierdzający wiek.

d49rbly

Co ciekawe, według tegorocznych tabel Głównego Urzędu Statystycznego, po raz pierwszy od wielu lat, spadła oczekiwana średnia długość życia przeciętnego Polaka. Obecny 30-latek ma przed sobą średnio 583,6 miesiąca życia, czyli 48,5 lat. To o półtora miesiąca mniej niż wynosiły szacunki z ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49rbly
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49rbly