Najstarszy beneficjent ZUS‑u ma 112 lat. To mieszkanka województwa śląskiego
ZUS przeanalizował dane osób, którym wypłaca tak zwane świadczenie honorowe. Dostają je seniorzy po ukończeniu 100 lat. Wiadomo już, ile mają najstarsi ludzie w Polsce, którym Zakład wypłaca pieniądze.
Świadczenie honorowe jest wypłacane co miesiąc, dożywotnio. Co ciekawe, wynosi ono równowartość kwoty bazowej w momencie, w którym senior ma setne urodziny. Później nie jest już waloryzowane tak jak zwykła emerytura. Obecnie wynosi ono nieco ponad 4 tys. zł brutto.
Najstarsza kobieta pobierająca od ZUS-u to specjalne świadczenie ma 112 lat i mieszka na Śląsku. Podlega pod zabrzański oddział Zakładu - podała w rozmowie z PAP rzeczniczka regionalnego oddziału ZUS-u Beata Kopczyńska.
Najstarszy mężczyzna ma natomiast 111 lat i mieszka na Dolnym Śląsku. Świadczenie, którzy dostają emeryci i renciści mający co najmniej sto lat, wypłacane jest "z automatu". Nie trzeba składać żadnego wniosku, Zakład sam załatwia formalności i zaczyna wypłacać pieniądze.
Obejrzyj też: Ekspert o zaskakującym efekcie "trzynastki" dla emerytów: "Zwolnienie na miesiąc"
Tak jest jednak tylko w przypadku osób, które pobierają z ZUS-u emeryturę lub rentę. Jednak ci, którzy nie mają prawa do jednego z tych świadczeń, też mogą liczyć na "honorową emeryturę". Muszą jednak złożyć wniosek w Zakładzie i okazać dokument potwierdzający wiek.
Co ciekawe, według tegorocznych tabel Głównego Urzędu Statystycznego, po raz pierwszy od wielu lat, spadła oczekiwana średnia długość życia przeciętnego Polaka. Obecny 30-latek ma przed sobą średnio 583,6 miesiąca życia, czyli 48,5 lat. To o półtora miesiąca mniej niż wynosiły szacunki z ubiegłego roku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl