Trwa ładowanie...

Największy operator autostrad w Portugalii planuje sieć tanich stacji paliw

Spółka Brisa, największy operator autostrad w Portugalii, zamierza rozwijać przy obsługiwanych przez siebie trasach stacje z tanim paliwem. Pierwsze tego typu obiekty mają pojawić się już w 2015 r.

Share
Największy operator autostrad w Portugalii planuje sieć tanich stacji paliw
Źródło: AFP, Fot: Philippe Huguen
d49qrle

Według projektu za dwa lata uruchomione zostaną stacje benzynowe low-cost przy czterech portugalskich autostradach. Pierwsze placówki mają być zlokalizowane przy autostradzie A1 łączącej Lizbonę z Porto, A2 biegnącej ze stolicy do Algarve, A3 z Porto do Valency, a także A5 pomiędzy Lizboną a Cascais.

W kolejnych latach mapa tanich stacji paliw ma się poszerzyć o kilkanaście innych odcinków nadzorowanych przez Brisę, która na terenie Portugalii obsługuje łącznie 1,5 tys. km autostrad.

d49qrle

Władze spółki Brisa poinformowały, że pierwsze stacje low-cost mogą pojawić się w następstwie wygaśnięcia dotychczasowych koncesji u kilku koncernów paliwowych.

Zdaniem ekspertów, uruchomienie stacji z tanią ofertą może podnieść rentowność autostrad poprzez przyciągnięcie dodatkowych klientów. Komentatorzy odnotowują, że plany spółki Brisa wpisują się doskonale w propozycję portugalskiego Urzędu Antymonopolowego, który wezwał w tym roku operatorów autostrad do wprowadzenia punktów tankowania low-cost.

Projekt budowy tanich stacji paliw popierany jest również przez władze w Lizbonie. W październiku br. Artur Trindade, portugalski wiceminister energetyki, poinformował, że gabinet Pedra Passosa Coelho pracuje nad rozporządzeniem, które zobowiąże operatorów stacji do sprzedaży taniego paliwa. Według rządowych wytycznych oferta low-cost miałaby stanowić 20 proc. dostępnych na obiekcie paliw.

W 10-milionowej Portugalii działa około 1800 stacji paliw, z których prawie 4 proc. funkcjonuje na terenie stolicy. Największym operatorem jest krajowa spółka Galp, której sieć liczy blisko 800 obiektów.

Z Lizbony Marcin Zatyka

d49qrle

Podziel się opinią

Share
d49qrle
d49qrle