Nakaz wynajmu pustych domów. Nowe przepisy w Portugalii
Portugalski parlament zatwierdził w środę wieczorem rządowy projekt ustawy o mieszkalnictwie, który zobowiązuje posiadaczy pustych mieszkań do ich wynajęcia. Za przyjęciem ustawy zagłosowała jedynie rządząca krajem Partia Socjalistyczna, mająca większość w izbie.
Zgodnie z projektem zatwierdzonym w marcu przez rząd Antonia Costy, w ramach ustawy procedowanej przez izbę jako program "Więcej mieszkań" posiadacz mieszkania, które stoi puste przez dwa lata, będzie musiał udostępnić je gminie, aby ta znalazła lokatorów.
Na złożenie odpowiedniej deklaracji do samorządu terytorialnego posiadacz pustostanu będzie mieć 90 dni. Jeśli poinformuje, że mieszkanie nie jest wynajmowane lub uchyli się od odpowiedzi, gmina wyznaczy termin rozpoczęcia tzw. wynajmu forsowanego i samodzielnie rozpocznie poszukiwanie lokatorów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nadchodzi wielka fala modernizacji budynków. Na co zwrócić uwagę?
Ostateczna wersja ustawy
W trakcie prac nad ostateczną wersją ustawy posłowie zgodzili się, aby za pustostany nie uważać domów letniskowych ani pustych nieruchomości zlokalizowanych w portugalskim interiorze.
Zgodnie z nowymi przepisami rząd zabronił też właścicielom mieszkań podnoszenia czynszu powyżej 5,43 proc. wartości z 2022 r. w sytuacji, gdy w 2023 r. zawierana będzie nowa umowa najmu. Portugalski prezydent Marcelo Rebelo de Sousa poinformował, że w kraju jest obecnie ponad 1 mln pustych domów.
Projekt ustawy o mieszkalnictwie stanowi odpowiedź rządu na rosnący problem pustych mieszkań i kryzys mieszkaniowy w Portugalii.
Do tej pory ogromna liczba mieszkań w portugalii jest przeznaczona dla turystów. Właściciele takich nieruchomości wynajmują je przez portale typu Booking.com czy Airbnb, co prowadzi do ograniczenia oferty mieszkaniowej dla Portugalczyków - czytamy na stronie My Company Polska.
Nowelizacja prawa pomoże pozwolić uporać się z kryzysem
Rośnie także koszt wynajmu, bo mieszkania wykupują firmy zajmujące się wynajmem krótkoterminowym. Stowarzyszenia przedsiębiorców oraz eksperci ds. nieruchomości wskazują, że w 2022 r. utrzymywało się duże zainteresowanie ze strony zagranicznych inwestorów zakupem domów i mieszkań w aglomeracji Lizbony.
Stacja BBC News informuje, że ceny wynajmu w Lizbonie są wyższe niż w niektórych najbogatszych dzielnicach Berlina, gdzie obowiązuje górny limit czynszu. W niektórych rejonach stolicy Portugalii mieszkanie o powierzchni 80 mkw. kosztuje miesięcznie 1,2 tys. euro. W ramach nowego programu mieszkaniowego rząd wstrzymuje wydawanie złotych wiz i zezwoleń na wynajem krótkoterminowy, a także ogranicza podwyżki czynszów do 2 proc.